W świadectwie pracy informacja o urlopie wychowawczym dwukrotnie

aktualizacja: 24.06.2013, 05:40

Informacja o urlopie wychowawczym pojawia się w świadectwie pracy dwukrotnie. Musi z niej wynikać, na jak długo szef go udzielił, mimo że wcześniej kończy się angaż matki w tej firmie

- Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od 23 maja 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. Ostatni jej dzień pracy to 30 czerwca 2013 r. Co należy wpisać w pkt 4.3 świadectwa pracy – czy korzystała z urlopu do 30 czerwca 2013 r., czy wykorzystała urlop wychowawczy od 23 maja 2012 r. do 31 grudnia 2013 r., a co w informacjach uzupełniających w ostatnim punkcie: urlop wychowawczy udzielony od 23.05.2012 r. do 31.12.2013 r.? – pyta czytelniczka.Zakres informacji, jakie trzeba ujawnić w świadectwie pracy, określają art. 97 k.p. i § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie).
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE