Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Cywilizacja

Badany wrak na Morzu Północnym to nie jest ORP "Orzeł"

NAC
Wstępna analiza materiałów zebranych podczas badania wraku okrętu podwodnegona Morzu Północnym wykazała, że nie jest to polski ORP "Orzeł" - poinformowała MarynarkaWojenna (MW), której okręt ORP "Lech" prowadził poszukiwania.
Jak poinformował zastępca rzecznika prasowego dowódcy Marynarki Wojennej kmdr ppor. Piotr Adamczak, MW nadal będzie prowadzić poszukiwania zaginionego w 1940 roku okrętu, a zebrany materiał podlegał będzie dalszej analizie. W tej chwili nie ma jednak alternatywnej hipotezy, gdzie należy szukać wraku ORP "Orzeł". Ekspedycja, która odbyła się w minionym tygodniu, była już kolejnš wyprawš w poszukiwaniu polskiego okrętu podwodnego. Poszukiwania prowadziły zarówno okręty Marynarki Wojennej, jak i ekspedycje cywilne. ORP "Orzeł" został zbudowany w okresie międzywojennym, głównie dzięki składkom polskiego społeczeństwa, w jednej z holenderskich stoczni. Kosztował 8,2 mln zł. Wyposażony w 12 wyrzutni torpedowych, jedno podwójne działko przeciwlotnicze oraz podwójny przeciwlotniczy karabin maszynowy - ORP "Orzeł" zawinšł do portu w Gdyni 10 lutego 1939 roku.
Na powierzchni wody jednostka mogła osišgnšć prędkoœć 20 węzłów, pod wodš - 9 węzłów. Maksymalnie okręt mógł zejœć na 80 metrów pod wodę. Rano 1 wrzeœnia 1939 roku "Orzeł" wypłynšł na Bałtyk, by zabezpieczać polskie wybrzeże przed ewentualnym desantem niemieckim od strony morza. 15 wrzeœnia okręt zawinšł do Tallina, by wysadzić chorego kapitana. Jednostka została internowana, zabrano z niej dziennik pokładowy, mapy i częœć uzbrojenia. W nocy polscy marynarze porwali okręt z estońskiego portu i kierujšc się mapami narysowanymi z pamięci popłynęli w kierunku Anglii. "Orzeł" został przydzielony do Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych w Rosyth. Wieczorem 23 maja 1940 roku załoga ORP "Orzeł" wypłynęła na swój kolejny patrol na Morze Północne. Z tej misji jednostka już nie wróciła.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL