Adwokaci

Wymiar sprawiedliwości: Rola procedury i prawników

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Konferencja. Jak palestra, sędziowie i ustawodawcy mogą usprawnić wymiar sprawiedliwości.
O relacjach między sędziami, prokuratorami i adwokatami, procedurze cywilnej i zadaniach palestry debatowano podczas wczorajszej konferencji „Rola adwokata w wymiarze sprawiedliwości". Zorganizowała ją Komisja Polityki Medialnej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Wiele uwagi poświęcono procedurze cywilnej, jej funkcjonowaniu po ubiegłorocznej nowelizacji. Wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński podkreślał, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła się   wypracowania nowego systemu procedury. Jednym z modeli jest ten testowany obecnie.  Wiceminister podkreślał, że do rozważenia pozostaje kwestia, czy pozostawić duże wymagania w   składaniu pism drogą elektroniczną w innych trybach  niż elektroniczne postępowanie upominawcze. Sceptyczni wobec  zmian byli m.in. sędziowie uczestniczący w konferencji. Sędzia Łukasz Piebiak oceniał, że jest ona gruntownie przygotowana od strony teoretycznej, jednak często sprawia trudności praktyczne. Jego zdaniem pozytywną zmianą byłoby wyeliminowanie tych elementów, które skłaniają sędziów do nadmiernego formalizmu, np. wpływu statystki na ocenę ich pracy.
– Statystycznie zwrot pozwu  nie może się liczyć tak  jak zakończenie sprawy – mówił sędzia Piebiak. Adwokat Rafał Dębowski zwracał z kolei uwagę, że przy wprowadzaniu zmian systemowych istotne jest, by uwzględniać głosy wielu środowisk, które mają do czynienia z daną procedurą. Podkreślał, że w praktyce pojawia się coraz więcej formalizmów, które odgrywają często ważną rolę, ale ich nadmiar zabija szybkość procesu. – Trzeba zerwać z mitem, że adwokatowi zależy na graniu na zwłokę, nam zależy na szybkim wygrywaniu spraw – mówił mec. Dębowski.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL