Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj

Obyczaje

Co PO sądzi o związkach partnerskich?

katk, jen 02-06-2011, ostatnia aktualizacja 02-06-2011 13:34
Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych
Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych
źródło: Fotorzepa
autor: Roman Bosiacki

Projekt SLD o związkach partnerskich. Gowin jest na "nie", Kidawa-Błońska na "tak", a premier czeka do wyborów. Tak działa PO - mówią eksperci

Kidawa-Błońska: projekt gwarantuje podstawowe prawa

Wiceprzewodnicząca klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że popiera niektóre propozycje zawarte w projekcie ustawy autorstwa SLD, który daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólne opodatkowanie i dziedziczenie po zmarłym partnerze. Jej zdaniem celem tego projektu nie jest  legalizacja małżeństw homoseksualnych, ale zagwarantowanie ludziom żyjącym w takich związkach podstawowych praw.

- Każdy z nas ma prawo zadecydować, kto będzie posiadał wiedzę o naszym stanie zdrowia lub zdecyduje o tym jak i gdzie zostaniemy pochowani. Nie zawsze jest tak, że to właśnie z rodziną mamy najlepsze układy. Mamy prawo przekazać swój majątek osobie, którą darzymy zaufaniem, z która wiąże nas uczucie - oceniła posłanka.

Kidawa-Błońska przyznaje, że w Platformie są różne zdania na ten temat, chociaż klub PO formalnie jeszcze o tym nie dyskutował. - O tym trzeba rozmawiać, trzeba znaleźć punkty wspólne. Sądzę, że w wielu kwestiach się zgodzimy - stwierdziła.

Tusk: zajmiemy się tym. Zaraz po wyborach

Premier Donald Tusk uważa, że projekt ustawy o związkach partnerskich można "wziąć na tapetę" jako jeden z pierwszych projektów w przyszłej kadencji Sejmu.

- Jeżeli chodzi o związki partnerskie, ja jestem gotowy do dyskusji w tej kwestii. Nie chciałbym, żeby ona była taką "wrzutką wyborczą" ze strony niektórych. Chyba nie będzie piekła, jeżeli damy sobie kilka miesięcy czasu, aby te kwestie spokojnie i precyzyjnie uregulować. Dzisiaj w Sejmie mamy około 200 ustaw, które już czekają na głosowanie, a mamy kilka posiedzeń do końca tej kadencji - powiedział Tusk.

Gowin: Nigdy tego nie zaakceptuję

Zdaniem wiceszefa klubu PO, projekt SLD to próba wprowadzenia tylnymi drzwiami legalizacji małżeństw homoseksualnych. - Zwolennicy takich małżeństw nigdy na mój głos nie mogą liczyć - mówił Gowin.

O stanowisku Donalda Tuska mówił, że być może premier jest gotowy do dyskusji o legalizacji związków partnerskich, ale on nie. - Platforma jest partią w sprawach światopoglądowych pluralistyczną. Jestem przekonany, że liczba posłów Platformy, którzy będą podzielali moje podejście, wystarczy do tego, żeby ten projekt zablokowa - zaznaczył poseł.

Eksperci: gra na dwóch fortepianach

Politolog Rafał Chwedoruk zwraca uwagę, że podziały kulturowe i światopoglądowe są wielkim problemem PO. Jego zdaniem jest to jednak przede wszystkim problem ze względu na poglądy nie tyle samych polityków tej partii, co ich wyborców.

- PO jest dużo bardziej konserwatywna, niż większość osób głosujących na nią. Stąd Platforma skazana jest na balansowanie między obietnicami kierowanymi ku wyborcom bardziej liberalnym światopoglądowo, a dużo bardziej konserwatywnym własnym zapleczem partyjnym, czy też pozytywnymi relacjami z hierarchami Kościoła katolickiego - podkreślił Chwedoruk.

Według politologa "ta gra na dwóch fortepianach w kwestiach kulturowych była, jest i długo będzie znakiem rozpoznawczym partii Donalda Tuska". - To co PO ratuje, to fakt, że te spory kulturowe nie są teraz tak silne w Polsce, jak były jeszcze na początku transformacji ustrojowej - dodał.

Chwedoruk zaznaczył, że dopóki PO ma takie dziwaczne usytuowanie, to może spać spokojnie. Dlatego ekspert spodziewa się kontynuacji taktyki polegającej na tym, że gdy pojawia się jakiś problem natury światopoglądowej i jakiś działacz wyjdzie przed szereg, to natychmiast pojawia się tonująca wszystko wypowiedź szefa rządu. - PO zbyt dużo osiągnęła tym sposobem, by w imię sporów kulturowych ryzykować swój sukces - ocenił.

Projekt ustawy autorstwa SLD daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólne opodatkowanie i dziedziczenie po zmarłym partnerze. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. PACS ("Pacte civil de solidarite" - "Paktu Solidarności").

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Projekt SLD zawiera też kilka warunków, pod którymi można byłoby zawierać umowy o związkach partnerskich. Osoby, które zdecydują się na to, muszą m.in. mieć ukończone 18 lat i nie pozostawać w związku małżeńskim lub związku partnerskim z inną osobą. Ponadto umowy takiej nie miałyby też prawa - zgodnie z propozycjami SLD - zawierać osoby m.in.: całkowicie ubezwłasnowolnione; rodzeństwo lub krewni w prostej linii.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Donald Tusk , wybory , związki partnerskie

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Dorosłe kino nie dla dzieci

  By chronić młodych widzów, państwo ma nadawać filmom kategorie wiekowe. Dziś robią to dystrybutorzy. >>
  common