Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) wykonał pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. To Panna A z galaktyki Messier 87 w gwiazdozbiorze Panny.

Aktualizacja: 10.04.2019 15:39 Publikacja: 10.04.2019 15:24

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Foto: AFP

O tym epokowym wydarzeniu poinformowano na konferencji prasowej, która trwa od godziny 15.

Panna A jest olbrzymią czarną dziurą - jej masę szacuje się na 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Leży 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Informacja o przełomowym dokonaniu została opublikowana w specjalnym wydaniu "The Astrophysical Journal Letters" i ogłoszona na kilku równoczesnych konferencjach prasowych.

- Mamy pierwszy obraz czarnej dziury - powiedział dyrektor projektu EHT  Sheperd S. Doeleman z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian. - To niezwykły wyczyn zespołu ponad 200 naukowców.

Czarną dziurę sfotografował Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) - zestaw naziemnych teleskopów, zaprojektowanych do badania najbardziej ekstremalnych obiektów we wszechświecie.

Stworzenie EHT było ogromnym wyzwaniem, które wymagało modernizacji i połączenia światowej sieci ośmiu wcześniej istniejących teleskopów, rozmieszczonych w różnych trudnych miejscach na dużych wysokościach - na hawajskich wulkanach,  i w Meksyku, w górach w Arizonie i Sierra Nevada, na chilijskiej pustyni Atacama i Antarktydzie.

Teleskopy te to ALMA, APEX, 30-metrowy teleskop IRAM, teleskop James Clerk Maxwell, duży teleskop milimetrowy Alfonso Serrano, matryca Submillimeter, teleskop Submillimeter i teleskop bieguna południowego.

Obserwacje EHT wykorzystują technikę zwaną interferometrią o bardzo długiej linii bazowej (VLBI), która synchronizuje obiekty teleskopowe na całym świecie i wykorzystuje rotację Ziemi, tworząc jeden ogromny teleskop jej wielkości.

Konstrukcja EHT i ogłoszone dziś osiągnięcie stanowią kulminację dziesięcioleci pracy obserwacyjnej, technicznej i teoretycznej. Ten przykład globalnej pracy zespołowej wymagał ścisłej współpracy naukowców z całego świata. Przy tworzeniu EHT współpracowało trzynaście instytucji partnerskich, wykorzystując zarówno istniejącą infrastrukturę, jak i wsparcie różnych agencji. Kluczowe fundusze zostały zapewnione przez amerykańską National Science Foundation (NSF), Europejską Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) oraz agencje w Azji Wschodniej.

O tym epokowym wydarzeniu poinformowano na konferencji prasowej, która trwa od godziny 15.

Panna A jest olbrzymią czarną dziurą - jej masę szacuje się na 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Leży 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kosmos
Wszechświat bez ciemnej materii? Nowa hipoteza wzbudza kontrowersje
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu