Automatyzacja okiem pracodawcy i pracownika

Według GUS w grudniu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc., licząc rok do roku, z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wzrosło o 6,1 proc. i wyniosło 5274,95 zł. Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu tego roku 6,2 proc. przy wskaźniku 6,9 proc. rok temu. Coraz trudniej o pracownika, rośnie presja płacowa.

Publikacja: 12.02.2019 20:00

Automatyzacja okiem pracodawcy i pracownika

Foto: 123RF

Dlatego dużo mówi się o tym, że „automatyzacja procesów HR" jest nieunikniona, a wręcz pożądana, by poradzić sobie z aktualnymi wyzwaniami rynku pracy.

Firmy zwykle bardzo dobrze optymalizują najważniejsze systemy informatyczne i związane z nimi procesy wykorzystywane przy wykonywaniu ich głównej działalności – np. systemy produkcyjne, magazynowe czy handlowe, ale często zaniedbują całe tło administracyjne związane z prowadzoną działalnością. Pracownicy nie wykonują jednak tylko niezbędnych czynności związanych bezpośrednio z danym stanowiskiem pracy. A im większa i bardziej zbiurokratyzowana jest dana firma, tym więcej takich czynności. Dziś w rekordowo krótkim czasie możemy wystawić klientowi fakturę VAT, ale już zaewidencjonowanie w odpowiedni sposób wszystkich czynności i wypełnienie formalności związanych z doprowadzeniem do wystawienia tej faktury – spotkań, wyjazdów, prezentacji – nie jest takie proste i szybkie.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Analizy Rzeczpospolitej
Wydatki na technologie i wojna cenowa wyzwaniami dla sektora
Materiał partnera
Może nie trzeba będzie zapłacić?
Materiał partnera
Siła kompleksowego wsparcia pracowników
Analizy Rzeczpospolitej
Cyfrowa rewolucja w procesach kadrowych
Analizy Rzeczpospolitej
Coraz więcej technologii i strategii