Najmniejsi przedsiębiorcy nie muszą w 2026 r. wprowadzać faktur do KSeF. Przepisy tego nie wymagają. Ale mogą wymagać kontrahenci. I mali nie unikną nowych obowiązków.
Zagospodarowaniem przestrzennym rządzi w Polsce rynek. Nie eksperci i nie interes publiczny - mówią prof. Tomasz Komornicki i dr hab. Maciej Nowak.
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie.
Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest B. usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych w związku z dopuszczeniem i używaniem systemu Pegasus.
Przedsiębiorca na ryczałcie może skorzystać z ulgi na termomodernizację domu. Jeśli VAT z faktury rozliczył w firmie, w zeznaniu PIT odliczy od przychodu kwotę netto.
Prawa do kontynuowania kariery sędziowskiej po 65. roku życia nie powinni mieć sędziowie, którzy byli karani dyscyplinarnie. Należy też wprowadzić dodatkowe badania lekarskie dla tych sędziów, którzy orzekają dłużej – takich zmian w projektowanej reformie domaga się tzw. ustrojowa komisja kodyfikacyjna.
Nie ma idealnych (dla wszystkich) sędziów, adwokatów czy przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Co nie znaczy, że nie ma dobrych wzorców.
Prace w Sejmie będą okazją do naprawienia legislacyjnego potworka, jakim jest projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
„Listy do młodego prawnika” Alana Dershowitza traktuję jak prawniczą biblię, zaglądając do niej każdego dnia przed snem.
Lata publicznego niszczenia powagi wymiaru sprawiedliwości dają efekty.
Kompetencja, bezstronność i działanie w granicach prawa to archetyp sędziego.
Gremialne odejście od stołów sędziowskich to jedyna możliwość projekcji siły. Byłby to też dowód dla obywateli, że sędziowie są niezależnymi arbitrami.
Co decyduje o tym, że jednemu prawnikowi klient chce powierzyć prowadzenie życiowej sprawy, a z drugim unika każdej formy kontaktu?
Fałszywe zawiadomienie i fałszywe oskarżenie to przestępstwa ścigane z urzędu.
Prawnicy muszą działać w granicach dozwolonej promocji, a te są coraz trudniejsze do uchwycenia.
Kultura polityczna to jeden z najsłabszych punktów polskiej transformacji. Małe grzeszki latami uchodzą politykom, urzędnikom, społecznikom.
Wojewoda małopolski zapowiedział zaskarżenie do sądu uchwały, która wprowadza od przyszłego roku zakazu używania fajerwerków w Krakowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas