Ustalanie ekwiwalentu musi być precyzyjne

Znaczenie nazwy „członek ochotniczej straży pożarnej” nie jest tożsame z nazwą „strażak ratownik ochotniczej straży pożarnej”. WSA wydał wyrok ws. uchwały rady dot. ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków.

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Ustalanie ekwiwalentu musi być precyzyjne

Foto: Adobe stock

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych. W uchwale ustalono wysokość ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach i akcjach ratowniczych oraz w szkoleniach i ćwiczeniach pożarniczych.

Prokurator regionalny zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Prokurator uznał, że ekwiwalent ustalono dla „członków ochotniczych straży pożarnych”, podczas gdy przepisy art. 15 ust.1 w zw. z ust. 2 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych mówi o „strażakach ratownikach OSP”. Zaskarżona uchwała poszerza więc zakres podmiotowy przepisów ustawowych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP