Likwidacja spółki z o.o. – procedury, obowiązki prawne i podatkowe

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sformalizowanym procesem, mającym na celu z jednej strony zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności i upłynnienie majątku spółki, a z drugiej – zaspokojenie wierzycieli albo zabezpieczenie ich roszczeń z majątku likwidowanej sp. z o.o..

Publikacja: 19.01.2024 02:00

Likwidacja spółki z o.o. – procedury, obowiązki prawne i podatkowe

Foto: Adobe Stock

Do tego, by postępowanie likwidacyjne zostało zainicjowane, konieczne jest zaistnienie jednej z przesłanek wymienionych w przepisach Kodeksu spółek handlowych dot. rozwiązania spółki (art. 270). Rozwiązanie spółki powodują m.in. przyczyny przewidziane w umowie spółki, czy uchwała wspólników o przeniesieniu spółki za granicę. W praktyce najczęstszym powodem likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest decyzja o rozwiązaniu spółki, podejmowana przez wspólników w formie uchwały, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat