Jakie ograniczenia w zbywaniu nieruchomości rolnych?

Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła ta nieruchomość, przez co najmniej 5 lat. Jeśli chciałby w tym czasie ją zbyć lub oddać w posiadanie innym podmiotom, musi dopełnić formalności. Dotyczy to także przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy np. w spółkę z o.o.

Publikacja: 22.09.2023 02:00

Jakie ograniczenia w zbywaniu nieruchomości rolnych?

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią art. 2b ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.r.) na nabywcy nieruchomości rolnej ciąży obowiązek prowadzenia na niej gospodarstwa rolnego, przez okres co najmniej 5 lat od dnia jej nabycia. W tym okresie taka nieruchomość nie może być również zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom bez zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Konsekwencje nieprzestrzegania tych obowiązków mogą być niezwykle dotkliwe dla nabywcy nieruchomości, gdyż w skrajnych, ale nieodosobnionych przypadkach mogą prowadzić nawet do bezwzględnej nieważności czynności prawnej, której efektem było nabycie nieruchomości rolnej, jak również w pewnych przypadkach KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości. O powyższych obowiązkach bardzo często zapominają jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy dokonują przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na zasadach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych (KSH).

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać