Postępowanie upadłościowe: skutki spóźnionego zgłoszenia wierzytelności

Wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym swojego dłużnika, powinien zgłosić wierzytelność syndykowi w określonym terminie. Brak zgłoszenia uniemożliwia uczestniczenie w podziale funduszów masy upadłości.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Postępowanie upadłościowe: skutki spóźnionego zgłoszenia wierzytelności

Foto: Adobe Stock

Ogłoszenie upadłości dłużnika pociąga za sobą konieczność zgłoszenia przez wierzycieli swoich należności przysługujących im przeciwko dłużnikowi. Tylko niektóre wierzytelności umieszcza się bowiem na liście z urzędu. Wprawdzie samo zgłoszenie wierzytelności nie gwarantuje uzyskania zaspokojenia roszczeń wierzyciela, ale umożliwia uczestniczenie w planie podziału funduszy masy upadłości, na które składają się środki uzyskanie z likwidacji majątku upadłego stanowiącego masę upadłości. Termin do zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Zgłoszenia obecnie dokonuje się syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, czyli KRZ.

Pozostało 91% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej.

Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt