Jakie działania podjąć, gdy dłużnik nie wykonuje układu?

Jeśli dłużnik po zatwierdzeniu układu nie reguluje terminowo rat układowych albo ich nie spłaca, wierzyciel może złożyć wniosek: o uchylenie układu, o jego zmianę lub o ogłoszenie upadłości dłużnika.

Publikacja: 19.05.2023 02:00

Jakie działania podjąć, gdy dłużnik nie wykonuje układu?

Foto: AdobeStock

Każdy dłużnik dąży do tego, aby jego postępowanie restrukturyzacyjne zakończyło się sukcesem. O pomyślnym przebiegu procedury mówimy wtedy, gdy dłużnik zawrze układ (porozumienie) z wierzycielami, sąd wyda postanowienie o jego zatwierdzeniu, a następnie postanowienie to uzyska walor prawomocności. Prawomocne zatwierdzenie układu jest szansą dla dłużnika na „nowy start” – ustalenie nowego harmonogramu spłaty zadłużenia, przywrócenia zdolności do pokrywania bieżących kosztów prowadzenia działalności i w efekcie na wyjście z kryzysu ekonomicznego. Nie można jednak tracić z pola widzenia, że rzeczywisty, pełny sukces restrukturyzacji nie następuje już w chwili zatwierdzenia układu, ale dopiero wtedy, gdy dłużnik zrealizuje układ (innymi słowy, spłaci wierzycieli w takiej wysokości i w takim czasie, na który „umówił” się z wierzycielami w układzie). W praktyce zaś, coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której dochodzi do prawomocnego zatwierdzenia układu, ale dłużnik już od samego początku nie reguluje terminowo rat układowych albo nie spłaca ich wcale. Każdy z wierzycieli zadaje sobie wtedy pytanie, co zrobić, gdy dłużnik nie wykonuje układu?

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat