Czy zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym otworzą nowe możliwości?

Chaos przestrzenny i brak przewidywalności rozstrzygnięć organów powodują sporą niepewność wśród inwestorów. Receptą na to ma być kompleksowa reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Publikacja: 02.06.2022 17:22

Czy zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym otworzą nowe możliwości?

Foto: Adobe Stock

Polska przestrzeń wymaga uporządkowania – i to od wielu lat. Głównym problemem jest brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co wymusza konieczność prowadzenia polityki przestrzennej na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, która w założeniach miała być narzędziem stosowanym tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sporym wyzwaniem jest także proces „rozlewania się” miast i miejscowości. Generuje to dodatkowe koszty przy realizacji infrastruktury publicznej, która musi łączyć ze sobą daleko oddalone od siebie budynki. Po wielu zapowiedziach i długich pracach koncepcyjnych projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej „projekt”) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i jest na etapie opiniowania. Czy przyniesienie on pożądane zmiany? To zależy od wielu czynników.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał rozporządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt