Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Życie Ziemi Podlaskiej

Wsparcie na innowacyjne badania i działania

22 firmy z województwa podlaskiego otrzymajš pomoc w wysokoœci 57 mln zł na badania i rozwój. Łšczna kwota inwestycji przedsiębiorstw wyniesie 111,6 mln zł.

Wsparcie pochodzi z regionalnego programu operacyjnego. Unia Europejska stawia przedsiębiorcom wysokie wymagania. Odchodzi się w najnowszej perspektywie budżetowej od prostych inwestycji czy zakupu technologii obcych na rzecz własnych wdrożeń. 22 firmy pozytywnie przeszły ocenę i decyzjš zarzšdu województwa otrzymajš dofinansowanie.

– Widziałem listę projektów, częœć składały firmy klastrowe, te, do których miałem wglšd, zapowiadajš się ciekawie. UE stawia poprzeczkę coraz wyżej, ale jeżeli firmy chcš konkurować na poziomie globalnym, to uważam to za dobry pomysł. Podlasie podnosi się, jeżeli chodzi o innowacyjnoœć – mówi „Rzeczpospolitej" Sebastian Rynkiewicz, prezes Centrum Innowacji i Rozwoju.

Przedsiębiorstwa mogły w konkursie zdobyć wsparcie na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na ich wdrożenie oraz na samo wdrożenie własnych lub kupionych wyników prac badawczo-rozwojowych, tworzenie centrów badawczo-rozwojowych, zakup aparatury.

– Firmy w naszym województwie do tej pory niewiele inwestowały w badania. Nie ma innej drogi, niż wspierać je w tym zakresie, ponieważ tylko ulepszajšc, udoskonalajšc swoje produkty, budujš konkurencyjnoœć i tworzš miejsca pracy – mówił wicemarszałek Maciej Żywno.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL