Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Zyska komunikacja, zyska handel

Po starym dworcu autobusowym w Kolnie nie ma już œladu.
materiały prasowe
Do paŸdziernika będzie gotowy nowy dworzec autobusowy w Kolnie. Buduje go prywatna firma, ale będzie on własnoœciš samorzšdu. Inwestor postawi też obok galerię handlowš.

– Nowy dworzec i jego otoczenie będš ładnym punktem naszego miasta, który polubiš kolnianie i ludzie, którzy bywajš u nas przejazdem, i na pewno wkomponuje się w przestrzeń w centrum miasta – przekonuje Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

Dworzec autobusowy w Kolnie przy ul. Wojska Polskiego powstał pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Na owe czasy był nowoczesny. Jednak w ostatnich latach popadał w ruinę. Jego właœciciel PKS Łomża zdecydował się sprzedać obiekt. PrzewoŸnik nie przystał na ofertę samorzšdu Kolna (miasta i powiatu), który oferował za ten teren milion złotych. – Wspólnie ze starostš kolneńskim podjęliœmy rozmowy z członkiem zarzšdu województwa i dyrekcjš łomżyńskiego PKS na temat przyszłoœci dworca. Niestety, warunki finansowe były dla nas zaporowe – przyznaje burmistrz Duda.

Nieruchomoœć została sprzedana w przetargu prywatnej firmie. Na szczęœcie samorzšdy się z niš dogadały. – Udało się nam podpisać z nim umowę, dzięki której w Kolnie powstanie nowy dworzec autobusowy – mówi Andrzej Duda.

Dzięki niej powstanie nowy budynek dworca, a obok galeria handlowa. W budynku będš poczekalnia, kasy biletowa, toalety i inna niezbędna infrastruktura. Powstanš też cztery stanowiska autobusowe. PKS zagwarantował sobie na pięć lat wyłšcznoœć na korzystanie z jednego stanowiska, a reszta będzie dostępna dla innych przewoŸników.

– Budynek dworca i działka, na której stanie, będš własnoœciš miasta, a do inwestora należeć będš galeria i teren dookoła – mówi burmistrz Duda. Zdradza, że miasto dokonało z inwestorem zamiany niewielkich działek, żeby nowy dworzec był łatwo dostępny pod względem ustawienia budynków i stanowisk autobusowych.

Samorzšd będzie odpowiadał za częœć robót zwišzanych z infrastrukturš drogowš w okolicy. Stary dworzec został zburzony w ubiegłym roku. Nowy ma być gotowy do końca wrzeœnia. – Połšczenie dworców transportowych z infrastrukturš handlowš i usługowš to w ostatnim czasie już mocno zauważalny trend – mówi burmistrz Duda. W grudniu w Białymstoku otwarto nowy dworzec autobusowy PKS Nova, a obok niego prywatny inwestor stawia galerię handlowš. Ma być oddana do użytku w tym roku.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL