Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warmia i Mazury

Zimowe atrakcje Warmii i Mazur

AdobeStock
Szusowanie na stokach, zwiedzanie uroków natury na nartach biegowych, lub odwiedziny w olsztyńskiej Papugarni – to jedne z atrakcji na zimowy czas.

Niepowtarzalne zimowe walory regionu doceniš miłoœnicy narciarstwa, snowboardu, i inni fani czynnej rekreacji. Nie muszš jechać w góry, by poszaleć na stokach, nawet jeœli pogoda spłata figla.

– Oœrodki narciarskie na Warmii i Mazurach, oprócz tras zjazdowych o różnych stopniach trudnoœci, oferujš także tory dosnowtubingu, miejsca do zjeżdżania na sankach, a niektóre lodowiska i inne atrakcje – mówi Justyna Szostek, dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Szusem z góry

Wycišgi narciarskie powstajš jak grzyby po deszczu. Najpopularniejsze działajš w Kurzętniku, Gołdapi, Elblšgu, a także Rusi koło Olsztyna oraz Wydminach. Wiele tras jest sztucznie naœnieżanych i oœwietlonych. Na miejscu sš wypożyczalnie sprzętu, szkółki i restauracje.

Furorę robi uruchomiony w ubiegłym roku Oœrodek Narciarski Kurza Góra w Kurzętniku – miejscu zwanym „Zakopanem Północy", zresztš njwiększy w tej częœci kraju.

– Sezon ruszył 16 grudnia, a stok jest sztucznie naœnieżony. Na razie uruchomilismy jednš trasę i tor tubbingowy do zjazdu na oponach. To nowoœć, popularna wœród dzieci i dorosłych – mówi Anna Bartłomiejus z Oœrodka Kurza Góra.

W pełni sezonu, dla turystów sš tu trzy trasy narciarskie w tym ok. 800 m), lodowisko i park rozrywki dla dzieci.

Konsultantem oœrodka w zakresie naœnieżania jest Geir Olsen, œwiatowej sławy ekspert w dziedzinie produkcji œniegu, który dbał o przygotyowanie tras podczas Igrzysk Olimpijskich w 2014 r. w Sochi.

Kusi także Oœrodek „Piękna Góra Rudziewicz" koło Gołdapi. Na goœci czekajš piękne widoki i ok. 2 tys. metrów tras sztucznie naœnieżanych i oœwietlonych, z m.in. wycišgiem orczykowym, kolejš krzesełkowš.

Piękna Góra, zwana Gołdapskim Giewontem to atrakcyjny punkt widokowy. U jej stóp jest Zajazd – „œwiatowe centrum smakoszy kartaczy". Warto zajrzeć też do kawiarni na szczycie z obrotowš podłogš. „Przy rozgrzewajšcej herbacie w cišgu 50 minut, siedzšcy przy stolikach zatoczš pełny kršg podziwiajšc panoramę polodowcowej krainy, miasteczka Gołdap i urokliwej Puszczy Rominckiej".

Biegówki i w drogę

Region czeka także na narciarzy biegowych. – Okoliczne lasy i miejscami pofałdowany teren oferujš doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Wiele hoteli i gospodarstw agroturystycznych dba o to, by w ich okolicy trasy były przygotowane, a sprzęt narciarski do wypiożyczenia – mówi dyr. Szostek.

By zwiedzić Warmię i Mazury na dwóch deskach można wybrać Jabłoń Lake Resort (koło Piszu), i pobliskš Wioskę Narciarskš Wiartel.

- Odwiedzajšcym je rekomendujemy biegi po zamarzniętym jeziorze Brzozolasek lub po Puszczy Piskiej. Można wzišć udział w grupowym bieganiu z przewodnikiem – zaznacza Justyna Szostek.

Co roku wokół Jabłoni kładzione sš œlady biegowe, które łšczš się z przygotowanymi przez Wioskę Wiartel, co w suimie daje 40 km nieprzerwanych tras biegowych. Na biegówkach można przemierzać też Puszczę Piskš.

Egzotycznie i nietypowo

Region zima zapewnia takżeinne atrakcje. Wszystkie dzieci pokochajš Olsztyńskš Papugarnię, gdzie na 250 m kw. można podziwiać 50 papug różnych gatunków, w tym m.in. rudosterki – malutkie papugi przyjazne dzieciom, czy kakadu różowe z Australii.

- W Papugarni można poczuć się jak w prawdziwej dżungli. Pogłaskać, nakarmić ptaki czy zrobić sobie zdjęcie ze swobodnie latajšcymi wœród odwiedzajšcych papugami - mówi dyr. Szostek.

Z kolei Olsztyn w dwóch miejscach czeka na miłoœników zagadek - Mr Escape i iESCAPE Escape Room (przy ul. Nowowiejskiego 7). To królestwa tajemnicy i ciekawych zadań, których rozwišzywanie skutecznie zajmie całe rodziny.

Również Olsztyn ma dwa parki trampolinowe i krainę zabaw. Park Trampolin 7 Jump Street to 100 trampolin. Drugie z miejsc dla amatorów skoków to Jumping Park Rozrywki – całoroczny park z 88 trampolinami podzielony na 10 stref tematycznych. Jest także Warmiolandia – największa sala zabaw w Olsztynie. Strefa rozrywki dla dzieci to 1400 metrów kwadratowych. kładek i œcieżek położonych na czterech poziomach, do tego setki przeszkód, kryjówek i różnych aktywnoœci dla dzieci, i ich rodziców.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL