Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warmia i Mazury

Sš turyści, jest praca

Region może w tym roku odwiedzić nawet o 10 proc. goœci więcej niż w 2016 r.
Fotolia
Powrót popularnoœci takich wakacyjnych kierunków, jak Turcja, Egipt czy Tunezja, nie odebrał klientów mazurskim i warmińskim hotelarzom.

W tym roku, według wstępnych wyliczeń branży, Warmię i Mazury powinno odwiedzić przynajmniej 1,1 mln osób. Czyli przynajmniej o 10 proc. więcej niż w sezonie 2016. Sš to głównie Polacy i Niemcy, chociaż na parkingach można znaleŸć auta z rejestracjš francuskš, czeskš, holenderskš czy belgijskš.

To dla nich właœnie powstajš nowe stanice wodne, które teraz rywalizujš ze sobš o Nagrodę Złotego Brzegu przyznawanš przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, wspierane przez Polski Zwišzek Żeglarski oraz resorty sportu, turystyki, gospodarski morskiej i żeglugi œródlšdowej. Premiowane sš szczególnie modernizacja marin żeglarskich i stancji wodnych, szlaki wodne. Nagradzane sš najlepsze kempingi.

Rozbudowuje się także prywatna baza hotelowa. Znalezienie w sezonie stolarza czy murarza graniczy z cudem. – Wszyscy się budujš, ulepszajš standard – słychać.

Miasto Iława dostało nagrodę za ofertę dla turystów, inwestycje nad brzegiem Jezioraka i budowę nowoczesnej infrastruktury dla wodniaków. W Mršgowie powstała nowa Ekomarina i Centrum Edukacji Ekologicznej. Eugeniusz Faryj z Rucianego-Nidy dostał nagrodę za rewitalizację, w efekcie której powstał port jachtowy z prawdziwego zdarzenia i to z infrastrukturš, która jest atrakcyjna także dla osób, które nie wchodzš na pokład. Cały czas rozbudowuje się najpopularniejszy polski szlak kajakowy rzekš Krutyniš. Teraz stanica ma już standard œwiatowy. Dużym impulsem dla wodniaków była zmiana przepisów pozwalajšca na czarterowanie jachtów nawet 7-metrowych.

W Biurze Zatrudnienia w Olsztynie szukajš dobrze wyszkolonych kelnerów i ekip budowlanych, ale pracę mogš znaleŸć także recepcjonistki, które znajš języki obce, oraz wyszkoleni masażyœci.

„Poszukujemy osób zmotywowanych, majšcych doœwiadczenie oraz chętnych do nauki technologii budowania" – to kolejne ogłoszenie z Olsztyna i komentarz do niego: „Osoby, które szukajš szczęœcia za granicš i liczš na stawki za godzinę nieosišgalne nawet dla Niemców, proszę o niemarnowanie swojego czasu".

Hotelarze przyznajš, że teraz dobrze wyszkolony pracownik stał się na mazurskim rynku najcenniejszy. I majš nadzieję, że samoloty, które odlatujš z lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, będš wkrótce pełne turystów, ludzi ciekawych regionu, a nie Polaków, którzy gdzie indziej szukajš zatrudnienia. Bo okazuje się, że wraz z rosnšcš popularnoœciš regionu, pojawiły się szanse na dobrze płatnš pracę.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL