Branża IT rozkwita na Śląsku

Chociaż region nadal kojarzy się z tradycyjnym przemysłem, szybko rośnie znaczenie nowych technologii.

Aktualizacja: 09.08.2017 18:51 Publikacja: 08.08.2017 21:00

Branża IT rozkwita na Śląsku

Foto: Fotolia

Dwanaście miast brała pod uwagę grupa Accenture przy wyborze lokalizacji dla swojego nowego centrum.

– Ostateczny wybór padł na Katowice z uwagi na biznesowy potencjał Śląska – mówi Witold Rogowski, dyrektor zarządzający Accenture Delivery Center Poland. Powołuje się na badania ABSL Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

– Podkreślają one dostęp do wielu zdolnych, dobrze wykwalifikowanych kandydatów: absolwentów i specjalistów, których planujemy pozyskać do współpracy – dodaje Rogowski. Katowickie centrum do końca tego roku chce zatrudnić 60 specjalistów, by docelowo za trzy lata mieć ich około pół tysiąca.

Na Śląsk postawili też inni znaczący gracze z branży IT, np. firmy Epam czy wywodzący się z Australii koncern Altium. Ekspertów to nie dziwi. Podkreślają, że województwo śląskie, obok mazowieckiego i dolnośląskiego, zaliczane jest do regionów o największej atrakcyjności inwestycyjnej i najmniejszym ryzyku.

– Jednym z kluczowych, z punktu widzenia firm informatyczno-usługowych, elementem jest bardzo dobrze rozwinięta sieć teleinformatyczna – mówi Jacek Kotra, dyrektor parku naukowo-technologicznego Technopark Gliwice. Kolejnym atutem jest prężnie działająca specjalna strefa ekonomiczna oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, którą zapewnia pięć uczelni państwowych i 17 prywatnych, kształcących na kierunkach IT, w tym Politechnika Śląska, która znajduje się w czołówce uczelni technicznych w Polsce. – Większość firm informatycznych prowadzi stały nabór pracowników, a wiele z nich uczestniczy w procesach przekwalifikowania pracowników innych zawodów do branży IT – dodaje szef Technoparku.

Dla przedsiębiorstw dostarczających rozwiązania informatyczne dla branży produkcyjnej Śląsk jest naturalnym środowiskiem do prowadzenia biznesu. To właśnie tu zlokalizowane są fabryki największych producentów z sektora spożywczego, metalowego czy motoryzacyjnego, które potrzebują technologicznego wsparcia, a cały czas powstają nowe zakłady.

– To sprzyja rozwojowi biznesu, zwłaszcza że nastroje w produkcji są doskonałe, a potrzeby tego sektora, jeśli chodzi o IT, są bardzo duże. Wszyscy przygotowują się na wyzwania tzw. przemysłu 4.0, niektórzy prowadzą w obszarze digitalizacji fabryk bardzo zaawansowane prace – mówi Anna Węgrzyn, menedżer ds. zarządzania zasobami ludzkimi w BPSC.

Warto odnotować, że w Gliwicach główną siedzibę ma grupa Euvic, największa w Europie Środkowej federacja spółek IT, w której skład wchodzi kilkanaście różnych przedsiębiorstw. Dynamicznie się rozwija, niedawno kupiła pakiet akcji konkurencyjnego Qumaka. Znaczącą firmą z branży IT jest też gliwickie Wasko, zatrudniające ponad 500 pracowników. W Polsce ma już 15 oddziałów. W ostatnich tygodniach firma pochwaliła się wieloma nowymi kontraktami. Część z nich dotyczy prac w regionie. Mowa tu chociażby o umowie na wykonanie sieci teletechnicznej w budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wasko ma tam ułożyć aż 55 km okablowania.

Dwanaście miast brała pod uwagę grupa Accenture przy wyborze lokalizacji dla swojego nowego centrum.

– Ostateczny wybór padł na Katowice z uwagi na biznesowy potencjał Śląska – mówi Witold Rogowski, dyrektor zarządzający Accenture Delivery Center Poland. Powołuje się na badania ABSL Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego