Książka w drodze

aktualizacja: 13.03.2017, 23:00

Jane Austen, Isaac Bashevis Singer, Ingmar Bergman, Joseph Conrad, Karol Dickens – to nazwiska otwierające listę prawie 2 tys. książek Gdańskiej Biblioteki Mobilnej.

REDAKCJA POLECA

Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie czytelnictwa wśród seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które na co dzień nie mają możliwości korzystania z bibliotek publicznych. Gdańska Biblioteka Mobilna ruszyła w połowie stycznia, jej twórcy zakładają, że z oferty skorzysta nawet trzysta osób.

– Na razie mamy kilkunastu czytelników. Zazwyczaj są to osoby niekorzystające z internetu, więc zgłoszenia odbywają się telefonicznie. Następnie nasz pracownik jedzie do czytelnika z kartą biblioteczną do wypełnienia i listą lektur z opisami – mówi „Rz" Beata Więckowicz, koordynator biura Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, która prowadzi bibliotekę.

GSS jest pozarządową organizacją zajmującą się aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym, działalnością kulturalno-oświatową na rzecz środowiska lokalnego. Działalność spółdzielni opiera się m.in. na usługach opiekuńczych oraz szkoleniach.

W Gdańskiej Bibliotece Mobilnej znajduje się obecnie około 1800 książek, pochodzących od darczyńców prywatnych oraz firm.

– Zakres jest szeroki – od literatury pięknej, przez kryminały, poradniki, po encyklopedie – wylicza Beata Więckowicz.

Listę lektur GBM zamykają Lew Tołstoj, John Updike, Mario Vargas Llosa i Wojciech Żukrowski. Dobrej lektury.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE