Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze Zachodnie

Poznawanie regionu smakiem

Z foodtrucków można było spróbować potraw m.in. kuchni hiszpańskiej, a nawet japońskiej
Fotolia
Miód drahimski i lokalne przysmaki przycišgajš nad Odrę smakoszy z Polski i z zagranicy.

Jest już tradycjš, że w drugim tygodniu maja szczecińskie Wały Chrobrego tonš w różnobarwnych kwiatach i... zapachach pysznego jedzenia. Urzšdzany od kilku lat Piknik nad Odrš z imprezy turystycznej przemienił się w turystyczno-kulinarnš, a także folklorystyczno-kulturalnš.

Kuchnia z różnych stron œwiata

Towarzyszšce piknikowi Targi Żywnoœci i Produktów Ekologicznych Organic usatysfakcjonowały zainteresowanych produktami ekologicznymi i naturalnymi, ale także rękodziełem. Z kolei trzeci w Szczecinie Festiwal Smaków Food Trucków zadowolił podniebienia poszukiwaczy nowych smaków – prócz foodtrucków tradycyjnych, oferujšcych frytki, hamburgery i kiełbaski, pojawiły się te wyspecjalizowane w kuchni japońskiej, francuskiej, hiszpańskiej, włoskiej czy arabskiej.

Pierwszego dnia Pikniku odbyło się Wielkie Gotowanie. W Wielkim Garze przyrzšdzono „Uckermärker Käsesuppe", czyli tradycyjnš zupę serowš, jakš pochwalił się leżšcy po sšsiedzku region Brandenburgii. Na goœci czekało aż 10 tys. porcji.

Przez kilka lat Piknik nad Odrš sam w sobie wyrósł na atrakcję turystycznš. Przycišga bowiem nie tylko szczecinian i mieszkańców nawet najodleglejszych częœci województwa zachodniopomorskiego, ale i innych województw, nie tylko oœciennych, i turystów zza Odry, którzy przyjeżdżajš tu zwabieni sławš lokalnych specjałów. Piknik to jedyna w swoim rodzaju okazja do skosztowania produktów regionalnych, z których Zachodniopomorskie słynie nie tylko na terenach przygranicznych.

Popularnoœć żywnoœci z regionu

Wystawcy co roku spotykajš tu wielbicieli swoich wyrobów – słynnego pasztecika szczecińskiego, czyli roladki z ciasta drożdżowego z farszem wołowym, pieczarkowym z żółtym serem, kapustš z grzybami albo z jajkiem. Potrawa, liczšca sobie 48 lat, ma ciekawš historię, sięgajšcš czasów, gdy ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała z radzieckiego demobilu maszynę służšcš do wyrabiania pierożków. Pracownicy Społem mięso na pierogi zastšpili drożdżowym i wymyœlili pasztecik, który żywi szczecinian nie gorzej niż pierożki radzieckich żołnierzy. Znajdujšcy się na liœcie produktów tradycyjnych z województwa, ma ogromnš rzeszę fanów, ale to nie na niego polujš koneserzy regionalnych smaków. Nawet nie na słynny paprykarz szczeciński, ogórek kołobrzeski, sieję miedwieńskš czy grzyby marynowane z szyszkš. Turyœci przyjeżdżajš po słoiki miodu drahimskiego, zebranego w gminach: Czaplinek, Wierzchowo, Barwice, Borne Sulinowo oraz Nadleœnictwa Borne Sulinowo położonych na Pojezierzu Drawskim. Pod tš nazwš sprzedawanych jest pięć odmian miodów pszczelich nektarowych: gryczany, rzepakowy, wrzosowy, lipowy oraz wielokwiatowy.

Amatorów mocnych trunków interesujš lokalne nalewki, a także wina, np. z Winnicy Turnau z podszczecińskich Baniewic, rodzinne przedsięwzięcie, którego jednym z udziałowców jest znany artysta Grzegorz Turnau.

Tłumy spacerowały i degustowały produkty wystawione na stoiskach producentów pieczyw, wędlin, a także serów czy piwa. Smakami charakterystycznymi dla regionu kusiły także gospodarstwa agroturystyczne, które promowały swojš ofertę przed nadejœciem lata.

Roœliny do ogrodów

Smakołykami ze stoisk Pikniku nad Odrš goœcie mogli się raczyć, podziwiajšc roœliny lubianego przez szczecinian Kiermaszu Ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach", który rozstawia się u góry Wałów Chrobrego. Impreza zgromadziła ponad stu wystawców branży ogrodniczej sprzedajšcych wszelkie odmiany drzewek, krzewów ozdobnych i owocowych, winoroœli, ozdobnych pnšczy, bylin, traw, róż, kwiatów rabatowych i balkonowych, cebulek kwiatowych, roœlin wodnych i doniczkowych.

Bogatš ofertš kulinarnš zachodniopomorscy wystawcy kuszš także podczas niemieckich targów Grüne Woche w Berlinie, organizowanych pod koniec stycznia. Zarzšd województwa traktuje je jako doskonałš okazję do promocji dziedzictwa kulinarnego i kulturowego Pomorza Zachodniego przed szerokim gronem odbiorców.

Podczas tegorocznego Zielonego Tygodnia zaprezentowała się m.in. pasieka Miody Jana, Szczecińska Fabryka Wódek Starka, wytwórca piwa Colberg – firma Invest Towers oraz szczeciński producent wędlin – spółka Bohun.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL