Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze Zachodnie

Doświadczenie kontra samorzšdowa ordynacja wyborcza

Michał Stankiewicz
materiały prasowe
To by wprowadziło pewnš œwieżoœć. Myœlę, że teraz scena polityczna jest mocno zabetonowana – tak Piotr Krzystek, prezydent Szczecina skomentował pomysł PiS, by ograniczyć do dwóch liczbę kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jednoczeœnie prezydent Szczecina zasugerował referendum w tej sprawie, które mogłoby objšć także parlamentarzystów czy radnych.

Ta odpowiedŸ oznacza mniej więcej tyle: jestem za, a nawet przeciw. Za – ze względu na osobiste poglšdy lub raczej kalkulację politycznš, która mówi, by nie krytykować wprost pomysłu PiS. Chociażby dlatego, że jeden z jego zastępców zwišzany jest z PiS. Przeciw – bo wyglšda na to, że Piotr Krzystek nie mógłby ubiegać się o reelekcję. Rzšdzi już trzeciš kadencję. W pierwszej, jeszcze jako członek PO, wybrany został z poparciem tej partii, w drugiej już jako samodzielny kandydat, a w trzeciej jako lider własnego komitetu walczšcego nie tylko o Szczecin, ale samorzšd wojewódzki. Ogłoszenie nowej ordynacji z pewnoœciš odsunęłoby go od władzy, choć trudno ocenić, na korzyœć której z partii. PO formalnie jest w opozycji, ale Krzystek stara się utrzymywać relacje ze swojš byłš partiš. Z kolei PiS na mocy porozumienia ma prawo do jednego zastępcy.

Dużo jaœniejsza sytuacja jest za to w innych miastach Pomorza Zachodniego. To region od lat przychylny PO. Widać to nie tylko w wyborach parlamentarnych, ale również w samorzšdowych.

Drugš kadencję rzšdzi Koszalinem Piotr Jedliński, zwišzany z PO. W 2010 roku wygrał wybory jako kandydat zgłoszony przez PO, a wczeœniej namaszczony przez swego poprzednika, Mirosława Mikietyńskiego, który musiał odejœć z polityki z powodu ciężkiej choroby. W 2014 roku zmierzył się z Arturem Wezgrajem, kandydatem komitetu Lepszy Koszalin. Pokonał go w drugiej turze, mimo że jego kontrkandydat uzyskał wsparcie PiS i SLD zdecydowanych odsunšć PO od władzy. W pobliskim Kołobrzegu, najbogatszym mieœcie wybrzeża, konkurujšcym z Sopotem, trzeciš kadencję rzšdzi Janusz Gromek zwišzany z PO. Podobnie jak prezydenci innych dużych miast, gdzie rzšdzi PO, chętnie zabiera głos w sprawie ogólnopolskiej polityki, próbujšc tym samym na nowo aktywizować wyborców Platformy. W Szczecinku położonym na wschodnim krańcu regionu trzeciš kadencję rzšdzi Janusz Hardie Douglas z PO. Z kolei Janusz Żmurkiewicz, prezydent Œwinoujœcia do ubiegłego roku był członkiem SLD. Rzšdzi tym wyspiarskim miastem już czwartš kadencję. I co ciekawe z takš przewagš nad konkurentami, że ostatnie wybory wygrał już w pierwszej turze. W większoœci wymienieni samorzšdowcy to politycy nie tylko doœwiadczeni, wyrobieni w bojach, ale i z pewnym charakterem. Stšd trudni do pokonania. Walka o nowš ordynację w Zachodniopomorskiem może być więc szczególnie zacięta.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL