Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opolszczyzna

Cywilizacja z opóźnieniem wkracza wreszcie do publicznej służby zdrowia

E-usługi, które w prywatnych przychodniach i szpitalach od lat sš niezauważalnš przez pacjentów normš, powoli i z oporami wkraczajš wreszcie do publicznych placówek służby zdrowia. Sytuacja aż prosi się o to, by westchnšć nad tempem ich wprowadzania, ale może lepiej docenić, że samorzšdom wreszcie udaje się rewolucjonizować archaiczne systemy zapisów i konsultacji.

Umówić wizytę u lekarza przez internet, sprawdzić tam wyniki badań czy uzyskać szybkš poradę online, można dzisiaj już w każdej większej sieci prywatnych przychodni. Nie jest to ani nowinka, ani usługa premium, po prostu standard. Mało tego – zapisać się do lekarza (prywatnego) można dzisiaj przez internet, nie będšc klientem żadnej z przychodni prywatnych – takš usługę oferujš za darmo portal Znanylekarz.pl, a od ubiegłego tygodnia także portal ABCZdrowie.pl należšcy do Wirtualnej Polski.

Trudno więc mówić o rewolucji, gdy dopiero dzisiaj analogiczne możliwoœci zaczyna dawać swoim udręczonym dotychczasowym systemem zapisów pacjentom publiczna służba zdrowia. Nysa jest kolejnym miastem, w którym takie usługi zacznš funkcjonować w tym roku.

Niemniej samorzšdom należy się jednak mała pochwała. Elektroniczne systemy rejestracji pacjentów, udzielania porad i konsultowania dokumentacji medycznej to samo dobro – pomogš i pacjentom, którzy w gorszy dzień nie będš musieli wystawać w kolejce do rejestracji, i lekarzom, którzy będš mieć błyskawiczny dostęp do całej medycznej dokumentacji konkretnej osoby, co przyspieszy i ułatwi ocenę jej stanu zdrowia.

Nowe technologie (do których nie da się już zaliczyć internetu jako takiego, choć w publicznej służbie zdrowia w tym kraju najwidoczniej jakoœ wcišż się zalicza) będš teraz rewolucjonizować medycynę i służbę zdrowia w sposób, którego ostateczne skutki trudno dziœ przewidzieć. W Skandynawii całe bazy kart zdrowia pacjentów sš już dzisiaj analizowane przez kognitywny (uczšcy się) system Watson IBM-a, dzięki czemu Watson pomaga lekarzom diagnozować choroby. W Polsce w szpitalu na Banacha w przeprowadzaniu operacji pomagajš lekarzom gogle pozwalajšce na przebywanie w tzw. rozszerzonej rzeczywistoœci (chirurdzy w czasie operacji mogš sobie zerkać na hologram operowanego organu i precyzyjniej wykonywać swoja pracę). Inteligentne opaski i soczewki już dzisiaj monitorujš pracę organizmu i np. poziom cukru we krwi, a już za chwilę zapewne będš w stanie na bieżšco mierzyć także inne parametry.

E-przychodnie i w ogóle e-usługi medyczne to tylko czubek góry lodowej w całym nowym ekosystemie, jaki dopiero powstaje, bazujšc na nowych technologiach.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w kolejne kluczowe etapy rozwoju nowoczesnej medycyny po stronie pacjentów polska służba zdrowia będzie wkraczać już o czasie oraz że będzie jš na to stać, bo kosztujšce miliony złotych e-przychodnie powstajš w kolejnych miastach dzięki wydatnemu wsparciu ze strony œrodków unijnych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL