Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dolny Œlšsk

Wannolot trzech słynnych bohaterów w zajezdni

Znacznš częœć ekspozycji stanowi œwiat fantastycznych wehikułów
materiały prasowe
Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na ekspozycję „Œwiat Tytusa, Romka i A'Tomka".

Mechaniczny koń Rozalia, wannolot, wkrętacz... Fani komiksu już wiedzš, o co chodzi – to niektóre z prototypowych pojazdów narysowanych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego dla trójki bohaterów.

Znacznš częœć ekspozycji w Zajezdni stanowi właœnie œwiat fantastycznych wehikułów konstruowanych przez komiksowego profesora T. Alenta w Instytucie Wszechzbytków. Na wystawie zaparkowały modele w skali 1:1 – co znaczy, że wannolot jest wielkoœci prawdziwej wanny. Warto wejœć i sprawdzić, jak steruje się takimi urzšdzeniami (w końcu kto wie, jaka będzie przyszłoœć przemysłu motoryzacyjnego?).

Ekspozycję uzupełniajš plansze przypominajšce kolejne księgi przygód T., R. i A. – do tej pory powstało ich 31, nie liczšc wydawnictw okolicznoœciowych (w których bohaterowie trafiajš np. w wir wydarzeń historycznych – bitwy pod Grunwaldem, odsieczy wiedeńskiej, wojny o niepodległoœć Stanów Zjednoczonych, Bitwy Warszawskiej). Zajezdnię ozdobiły też powiększone kadry, do których można dobrać dymki, tworzšc własny komiks, a także przybory z pracowni Henryka Jerzego Chmielewskiego (dla przypomnienia: rocznik 1923).

Komiks zazwyczaj przycišga młodych, jednak trzeba pamiętać, że pierwsza księga przygód Tytusa, Romka i A'Tomka ukazała się w roku 1966, co oznacza, że jej premierę pamiętajš ludzie bardzo doroœli. Wrocławska wystawa może więc połšczyć kilka pokoleń.

W pierwszym odcinku Tytus zostawał harcerzem i nie miał jeszcze do dyspozycji żadnego z pojazdów, ale już w księdze drugiej pojawiła się Rozalia – mechaniczny koń. Od tego czasu wyobraŸnia prof. T. Alenta (i autora) podsuwała bohaterom a to tršbolot, a to slajdolot, wreszcie prasolot czy młynkolot. Wrocławskš Zajezdnię wypełniajš te dziwne maszyny.

Ekspozycja jest dziełem Wojciecha Łowickiego, kuratora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (wczeœniej wystawa była pokazywana w łódzkim EC1).

We Wrocławiu postacie stworzone przez Papcia Chmiela pozostanš do 25 marca.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL