Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zdrowie

Bez osobnej grupy limitowej dla leków dla dzieci po przeszczepach

123RF
Nie stworzyliœmy osobnej grupy limitowej dla leków dla dzieci po przeszczepach, bo byłaby to podstawa do podobnych roszczeń w odniesieniu do innych leków – tłumaczył w Sejmie wiceminister zdrowia.

Proszek do sporzšdzania roztworu leku immunosupresyjnego dla dzieci po przeszczepach, który jeszcze w zeszłym roku kosztował 3,20 zł, w styczniu 2017 r. zdrożał do 316 zł, w maju kosztował już 558 zł, w lipcu 666 zł, we wrzeœniu 702 zł, a w listopadzie 785 zł.

– Dlaczego pozwala pan na to, by rodzice dzieci po przeszczepach, którzy walczš codziennie o ich życie i chroniš je przed konsekwencjami przeszczepu, płacili tyle za lek? – pytał w œrodę poseł Bartosz Arłukowicz, przewodniczšcy sejmowej Komisji Zdrowia i były minister zdrowia.

Marcin Czech, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekowš, odpowiedział, że resort wynegocjował z producentem leku nieodpłatne podawanie leku w tej postaci dzieciom w szpitalach.

– Ze względu na ceny referencyjne między krajami trudno przekonać międzynarodowego gracza, by obniżył cenę. Gdybyœmy próbowali stworzyć odrębnš grupę limitowš, byłoby to przeciwko mechanizmowi ustawowemu. Możemy sobie wyobrazić, że w całym systemie pojawia się, mówišc biznesowo, różnicowanie leków ze względów na ich formę – dodał wiceminister.

– Chce mi pan powiedzieć, że dla Ministerstwa Zdrowia priorytetem jest regulacja ustawowa? Co ma zrobić matka dwuletniego dziecka po przeszczepie, której resort mówi, że lek w syropie kosztuje 780 zł z powodu utrzymywania stabilnoœci ustawowej? Podawał pan kiedyœ tabletki dwuletniemu œmiertelnie choremu dzieciakowi leżšcemu w łóżku? Pan jest w ministerstwie po to, by regulować system, a nie wpasowywać się w jego mechanizmy – odpowiadał Czechowi Bartosz Arłukowicz.

Dodał, że jako lekarz przez wiele lat zajmował się dziećmi chorymi onkologicznie, w tym dziećmi po przeszczepach.

Zdaniem prof. Tomasza Grodzkiego, chirurga klatki piersiowej i transplantologa, który od wielu miesięcy walczy o wyjaœnienie podwyżek, podejœcie resortu jest również bulwersujšce i œwiadczy o niezrozumieniu roli ministerstwa.

To już drugie specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poœwięcone problemowi leków dla chorych po przeszczepach. O problemie pisaliœmy wielokrotnie. Zawiesinę valcyte, która jest jedynš dostępnš na rynku płynnš postaciš leku, podaje się najmłodszym dzieciom, którym nie da się odmierzyć właœciwej dawki tabletkami, i tym starszym, które nie chcš lub nie potrafiš połknšć tabletki. Wbrew opinii lekarzy i ekspertów ministerstwo sugeruje, że można je zastšpić zamiennikiem w postaci tabletki.

Drastycznie zdrożały też leki dla dorosłych. Za tabletki ceglar, do tej pory kosztujšce 3,20 zł, trzeba będzie teraz zapłacić 286,70 zł. Rekordowa podwyżka dotyczyła tabletek valcyte, które w kwietniu kosztowały 3,20 zł, w maju 1327,15 zł, w lipcu zdrożały do 1916,83 zł, we wrzeœniu do 2427,13 zł, a w listopadzie w ogóle wycofano je z aptek.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL