Do Rzecznika wpłynęła też coroczna opinia  prof. dr. hab. Tomasza Kostki, Konsultanta Krajowego w dziedzinie geriatrii, obejmująca wnioski środowiska medycznego w sprawie systemu opieki geriatrycznej w Polsce. W wystąpieniu Konsultant Krajowy wskazał m.in. iż „system opieki geriatrycznej powinien dążyć do modelu, w którym osoba starsza i niepełnosprawna po pobycie w szpitalu (na oddziale geriatrycznym lub innym) była objęta rehabilitacją geriatryczną, a następnie optymalnie powróciła do swojego środowiska domowego. Jeśli pacjent wymaga pomocy w czynnościach codziennych powinien mieć pełną dostępność do usług pracowników opieki socjalnej, pielęgniarki rodzinnej i systematycznych zajęć rehabilitacyjnych, fizjoterapii. Jeśli taka dochodząca pomoc jest niewystarczająca, właściwym rozwiązaniem może być dom dziennego pobytu z fachową opieką pielęgniarską, pomocą medyczną i zajęciami usprawniającymi".

W swoim wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje m.in. na brak oddziałów rehabilitacji geriatrycznej oraz potrzebę poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, szczególnie na oddziałach szpitalnych innych niż geriatryczne.

Bartłomiej Chmielowiec proponuje rozważenie podjęcia prac legislacyjnych w celu rozszerzenia świadczeń gwarantowanych o oddziały rehabilitacji geriatrycznej. Wnosi także o rozważenie propozycji wprowadzenia obowiązkowej konsultacji geriatrycznej seniorów leczonych na oddziałach innych niż geriatryczne.

- Problemem osób starszych jest jakość udzielanych im świadczeń zdrowotnych, w szczególności w warunkach stacjonarnych, w oddziałach innych niż oddział geriatryczny. Świadczeniodawca udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej jest obowiązany do opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta, z wyjątkiem oddziałów o profilu pediatrycznym, neonatologicznym oraz położniczo-ginekologicznym. Ze względu na fakt, iż osoba w podeszłym wieku co do zasady podlega opiece geriatrycznej, wydaje się zasadne rozważenie wprowadzenia w przyszłości obowiązkowej konsultacji geriatrycznej dla osób powyżej pewnego wieku z uwzględnieniem dostępności wyspecjalizowanych kadr - pisze Rzecznik.

W ocenie RPP należy zwiększyć dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych dla seniorów, w szczególności w zakresie kompleksowej opieki i wsparcia najstarszych pacjentów. Również ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa opieka geriatryczna powinna być dostosowana do aktualnych i przyszłych potrzeb tej grupy osób.