Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zdrowie

Leki na katar od stycznia na receptę

Fotorzepa, Bartek Sadowski
Już za miesišc bez wizyty u lekarza nie da się kupić częœci œrodków na przeziębienie. Wydłuży to kolejki.

Tabletki i syropy na katar, kaszel i bóle zatok zawierajšce więcej niż 720 mg pseudoefedryny, 150 mg kodeiny i 360 mg dekstrometorfanu od 1 stycznia 2017 r. dostępne będš jedynie na receptę – zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. To kolejna restrykcja po wprowadzonym w połowie ubiegłego roku ograniczeniu zakupu do jednego opakowania. Ma zapobiec używaniu tych substancji do produkcji narkotyków.

Projekt rozporzšdzenia wykonawczego do ustawy zakłada, że ze sprzedaży bez recepty zniknš bardzo duże opakowania leków, najczęœciej wykorzystywane do odurzania się, np. w połšczeniu z alkoholem. Takie opakowania chętnie wykorzystujš też przemytnicy i wytwórcy narkotyków.

– Jakiœ czas temu Ambasada Czeska zwracała nam uwagę, że jesteœmy Ÿródłem zaopatrzenia w tę substancję dla dużej częœci Europy – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Policja w ograniczeniu sprzedaży widzi szansę na zmniejszenie działalnoœci przestępców.

– Wprowadzenie recept na leki, które zawierajš składniki, z których można wyprodukować póŸniej narkotyki, to dobre rozwišzanie. Może spowodować, że handel tymi lekami będzie pod kontrolš – mówi Andrzej Browarek z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Marek Tomków przyznaje, że przygraniczne inspektoraty farmaceutyczne regularnie kontrolujš apteki zakładane w celu pozyskania leków z pseudoefedrynš.

– Rekordowa apteka sprzedała 960 tys. opakowań leków z pseudoefedrynš w cišgu roku – mówi.

Prokurator z Dolnego Œlšska przyznaje, że ostatnio skontrolował aptekę, która według dokumentów jednego dnia sprzedała 900 takich opakowań, i to latem.

– Każde nabijane było na kasę osobno, by stworzyć wrażenie legalnego zakupu – zaznacza œledczy. I dodaje, że takie leki najczęœciej trafiajš za granicę już bez opakowań. – Przemytnicy wyłuskujš je z listków, a opakowania porzucajš w lasach. Znajdujemy całe œmietniska – mówi.

Zdaniem Marka Tomkowa przestępcy najczęœciej wykorzystujš leki, w których pseudoefedryna jest jedynš substancjš, bo odzyskiwanie jej z preparatów zawierajšcych więcej leków jest nieopłacalne.

– Po uzyskaniu czystej pseudoefedryny przy pomocy prostych, wręcz prymitywnych metod powstaje silna substancja o działaniu narkotyzujšcym. W częœci terenów przygranicznych służy do produkcji narkotyków na szerokš skalę – tłumaczy.

Eksperci niepokojš się jednak, że ograniczenie sprzedaży większych opakowań wydłuży kolejki do lekarzy. Ich zdaniem przeziębiony będzie wolał pójœć do lekarza po receptę na œrodek z większš zawartoœciš pseudoefedryny, niż kilkakrotnie wracać do apteki. Dotyczy to także osób z przewlekłymi chorobami zatok.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: karolina.kowalska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL