Zgoda na leczenie za granicą - formalności

Starania o zgodę na leczenie za granicą trwają już trzy lata i będą trwać nadal, mimo że operacja już się odbyła.

Publikacja: 31.10.2017 07:10

Zgoda na leczenie za granicą - formalności

Foto: 123RF

W październiku 2014 r. wpłynął do Centrali NFZ wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie w ośrodku w Niemczech zabiegu chirurgicznego usunięcia u dziecka nowotworu z oskrzeli. Konsultant wojewódzki stwierdził konieczność jak najszybszej operacji. Przeprowadzenie leczenia w kraju byłoby nieskuteczne ze względu na brak doświadczenia polskich ośrodków torakochirurgicznych w takich operacjach.

Jedna opinia to mało

Prezes NFZ nie poprzestał jednak na opinii konsultanta wojewódzkiego, lecz zwrócił się jeszcze do konsultanta krajowego. Profesor, pełniący tę funkcję, wydał opinię, że nie widzi potrzeby operacji za granicą, ponieważ leczenie podobnych przypadków jest prowadzone w kilku ośrodkach w kraju. Powołując się jedynie na tę opinię, prezes NFZ odmówił wyrażenia zgody na zabieg za granicą.

Kiedy we wrześniu 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargę na tę decyzję, pacjentka była już rok po operacji. Przeprowadzono ją za granicą mimo braku zgody NFZ, dla ratowania życia. Obecnie chodzi o refundację kosztów zabiegu i dojazdu. Z art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że osoba uprawniona do takich świadczeń ma prawo domagać się, aby takie świadczenie, którego nie wykonuje się w Polsce, zostało jej udzielone.

WSA uznał przyjęcie jedynie niekorzystnej opinii konsultanta krajowego za niewystarczające. Prezes NFZ nie wykazał, że zabieg mógł być wykonany w kraju. A nawet jeśli tak, nie wyklucza to możliwości skierowania na leczenie za granicą, jeżeli będzie bardziej efektywne niż leczenie w kraju – orzekł WSA, uchylając decyzję prezesa NFZ.

Wyrokiem WSA z 8 listopada 2016 r. została też uchylona kolejna decyzja. Mimo że tym razem prezes NFZ oparł się na opinii pięciu profesorów medycyny, sąd orzekł, że te ogólne opinie nadal nie wyjaśniły wcześniejszych wątpliwości.

Kondycja polskich klinik

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego prezes NFZ stwierdził, że skierowanie wnioskodawcy na leczenie za granicą w sytuacji, gdy dane leczenie jest wykonywane w kraju, powinno być sytuacją wyjątkową, podyktowaną istotną różnicą w efektywności leczenia. Tu mogło ono być wykonane z takim samym efektem w Polsce, tą samą techniką, i więcej niż w jednym ośrodku.

Oddalając obecnie skargę kasacyjną, NSA stwierdził m.in., że przy udzielaniu zgody na leczenie poza granicami kraju prezes NFZ powinien uwzględniać możliwość przeprowadzenia leczenia w kraju, a nie jedynie istnienie takiej możliwości w teorii. Za niewystarczające należy uznać oparcie decyzji wyłącznie na ogólnych opiniach konsultantów. Opinie konsultantów krajowych najczęściej oceniają pozytywnie dostępność i efektywność leczenia w poszczególnych dziedzinach. Dopiero odniesienie się do konkretnych wyników poprzez odwołanie się do publikacji, danych statystycznych, może stworzyć obiektywny miernik efektywności leczenia w kraju.

Po obecnym wyroku NSA sprawa wraca po raz kolejny do prezesa NFZ. Postępowanie będzie się nadal toczyć, już czwarty rok.

sygnatura akt: II GSK 1303/17

Zdrowie zależy od decyzji prezesa

Leczenie za granicą na podstawie przepisów ustawy z 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 42j ust. 1 i 2) dotyczy wyłącznie leczenia lub badań diagnostycznych, których nie wykonuje się w kraju. Leczenie lub badanie diagnostyczne musi spełniać trzy przesłanki:

- nie może być przeprowadzone w kraju;

- zostało ujęte w wykazie świadczeń gwarantowanych;

- jest niezbędne w celu ratowania życia lub poprawy zdrowia wnioskodawcy.

Decyzję w sprawie przeprowadzenia leczenia poza granicami kraju oraz pokrycia kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń wydaje prezes NFZ po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Od decyzji prezesa NFZ przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

W październiku 2014 r. wpłynął do Centrali NFZ wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie w ośrodku w Niemczech zabiegu chirurgicznego usunięcia u dziecka nowotworu z oskrzeli. Konsultant wojewódzki stwierdził konieczność jak najszybszej operacji. Przeprowadzenie leczenia w kraju byłoby nieskuteczne ze względu na brak doświadczenia polskich ośrodków torakochirurgicznych w takich operacjach.

Jedna opinia to mało

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów