Narodowy Fundusz Zdrowia określił wycenę świadczeń w opiece długoterminowej, korygując współczynniki wartości osobodnia w zakładzie opiekuńczym. Wyniesie on 1,3 dla wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo dorosłych. Dla dzieci i młodzieży objętych taką terapią współczynnik wzrośnie o 0,4 proc., do 1,24.

Dla dzieci i młodzieży, których oddychanie wspomaga urządzenie i żywionych pozajelitowo, współczynnik wyniesie 1,5. Znowelizowane zarządzenie w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w opiece długoterminowej po raz pierwszy określiło wcześniej niewyodrębnioną taryfę dla pacjentów żywionych dojelitowo i pozajelitowo kompletną dietą przemysłową, którzy przebywają w stacjonarnych zakładach opiekuńczych. Określenie taryf wymusiło obwieszczenie prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) z 13 września 2016 r. To długo oczekiwana zmiana, która dotyczyć będzie 196 placówek.

Zwiększenie środków za pacjentów oddychających z pomocą respiratora, według danych AOTMiT, kosztować będzie budżet 16,6 mln zł, a za wentylowanych i żywionych dojelitowo i pozajelitowo, według NFZ, 9,8 mln zł.

Podwyżka dotyczy świadczeń udzielonych po 1 listopada tego roku.