O specustustawie, czyli projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, pisaliśmy we wtorek. Przewiduje ona zwiększenie o 281,8 mln zł środków na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną i umożliwia ministrowi zdrowia przekazanie dotacji na ten cel nie tylko placówkom przez niego nadzorowanym, czyli instytutom badawczym, ale innym, udzielającym świadczeń zdrowotnych najbardziej istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego, a więc m.in. ośrodkom pediatrycznym i onkologicznym.

„Stan techniczny infrastruktury w ochronie zdrowia jest niezadowalający" – ocenia resort w uzasadnieniu projektu i tłumaczy, że dotacja umożliwi dostosowanie do potrzeb społeczeństwa „potencjału diagnostyczno-leczniczego, nowych technologii medycznych oraz informatycznych". Dodatkowe środki mają zapobiec wyeksploatowaniu sprzętu i aparatury medycznej bądź braku możliwości stosowania nowoczesnych technologii, a ich lwia część popłynie na oddziały chirurgiczne ośrodków pediatrycznych i do ośrodków onkologicznych, bo – ja zauważa resort – „onkologia jest niesłychanie istotna epidemiologicznie", a zachorowalność na nowotwory stale rośnie.

Oddziały chirurgiczne zyskają nowe urządzenia umożliwiające mało inwazyjną diagnostykę i zabiegi nie wymagające otwierania powłok ciała –do zabiegów w obrębie jamy brzusznej (laparoskopy), klatki piersiowej (torakoskopy), macicy (histeroskopy), układu pokarmowego (gastroskopy) i wydalniczego (kolonoskopy). W przypadku dzieci sfinansowany zostanie nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny taki jak nowoczesne rozbudowane ultrasonografy, które są podstawową techniką diagnostyczną w przypadku dzieci, a w przypadku onkologii – aparatura do brachyterapii, czyli techniki stosowanej w radioterapii polegającej na napromienianie zmian przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie.

Projekt przewiduje też zakup wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi i zakup wyposażenia bądź doposażenia ośrodków laseroterapii u dzieci z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi, będącymi najczęstszą wadą wrodzoną.