Zdrowie

Zwiększenie wyceny zabiegów kardiochirurgicznych

Fotolia.com
NFZ zwiększa wyceny zabiegów wysokospecjalistycznych w kardiochirurgii. Skorzystają głównie szpitale ministerialne i akademickie.

Nowy współczynnik korygujący dla operacji wad serca i aorty piersiowej, wynoszący 1,2, wprowadza projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie umów na wysokospecjalistyczne świadczenia szpitalne. Rozwiązanie, które ma zwiększyć dostępność do świadczeń wysokospecjalistycznych w kardiochirurgii, będzie kosztować 45 mln zł rocznie.

Jak tłumaczy dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ, podwyżka obejmie głównie szpitale, których organami założycielskimi są ministerstwa lub uczelnie medyczne, i ma stanowić dodatek za dydaktykę medyczną prowadzoną przez te placówki. – Dowodzi też, że dwukrotna już obniżka wyceny procedur w kardiologii i kardiochirurgii była zbyt drastyczna i środki, jakie NFZ przeznacza obecnie na procedury kardiologiczne, są niedostateczne. Środowisko kardiologiczne mówi o tym od dawna. Jak widać, teraz dostrzegł to resort, który chce uniknąć deficytów w swoich szpitalach – mówi.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL