Zwiększenie wyceny zabiegów kardiochirurgicznych

aktualizacja: 11.09.2017, 08:09
Foto: Fotolia.com

NFZ zwiększa wyceny zabiegów wysokospecjalistycznych w kardiochirurgii. Skorzystają głównie szpitale ministerialne i akademickie.

REDAKCJA POLECA
27.08.2017
Wyższe ceny leków dla osób po przeszczepach
16.08.2017
Jakie są szanse na przeszczep serca
16.03.2017
Pakulski: kolejki do specjalistów nie będą krótsze
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Nowy współczynnik korygujący dla operacji wad serca i aorty piersiowej, wynoszący 1,2, wprowadza projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie umów na wysokospecjalistyczne świadczenia szpitalne. Rozwiązanie, które ma zwiększyć dostępność do świadczeń wysokospecjalistycznych w kardiochirurgii, będzie kosztować 45 mln zł rocznie.

Jak tłumaczy dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ, podwyżka obejmie głównie szpitale, których organami założycielskimi są ministerstwa lub uczelnie medyczne, i ma stanowić dodatek za dydaktykę medyczną prowadzoną przez te placówki. – Dowodzi też, że dwukrotna już obniżka wyceny procedur w kardiologii i kardiochirurgii była zbyt drastyczna i środki, jakie NFZ przeznacza obecnie na procedury kardiologiczne, są niedostateczne. Środowisko kardiologiczne mówi o tym od dawna. Jak widać, teraz dostrzegł to resort, który chce uniknąć deficytów w swoich szpitalach – mówi.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

POLECAMY

KOMENTARZE