Szczepienia przeciw odrze obowiązkowe także dla dorosłych

Ministerstwo Zdrowia reaguje na niedawne odkrycie ognisk epidemicznych w ośrodkach dla uchodźców z Azji i chce przeciw odrze szczepić nie tylko dzieci.

Aktualizacja: 30.08.2016 06:49 Publikacja: 29.08.2016 17:20

Szczepienia przeciw odrze obowiązkowe także dla dorosłych

Foto: 123RF

Odrę u kilkunastu osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców zdiagnozowano pod koniec lipca i w sierpniu.

– Chodzi o osoby z krajów Zakaukazia i Azji Środkowej, które dostały się do Polski przez Białoruś – tłumaczy Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny, lekarz medycyny tropikalnej.

– Nie były szczepione przeciw odrze jako dzieci i teraz mogą stać się wektorem dla wirusa. Odra jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci z upośledzonym układem odpornościowym, chorych onkologicznie lub przyjmujących leki immunosupresyjne – tłumaczy Posobkiewicz.

Dlatego resort zdrowia postanowił wprowadzić obowiązek interwencyjnych szczepień przeciwko odrze także dla niezaszczepionych dorosłych mających kontakt z wirusem. Projekt rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania odrze trafił właśnie do skróconych konsultacji społecznych ze względu na potrzebę szybkiego działania.

W razie wystąpienia ogniska choroby lekarze będą szczepili narażonych na zakażenie interwencyjnie, wykorzystując szczepionki przechowywane w stacji sanitarno-epidemiologicznej.

– Udowodniono, że podanie osobie narażonej na zakażenie szczepionki przed upływem 72 godzin od kontaktu z chorym zmniejsza ryzyko zachorowania – tłumaczy Marek Posobkiewicz. – To rozporządzenie interwencyjne. Ponieważ w grupie cudzoziemców jest dużo niezaszczepionych, chcemy podjąć działania wyprzedzające, by przerwać transmisję wirusa – dodaje.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w tym roku do połowy sierpnia w Polsce odnotowano 15 przypadków odry (w zeszłym roku w tym czasie 42, a w całym 2015 r. – 48). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że odra pozostaje jedną z głównych przyczyn śmierci małych dzieci na świecie. W 2014 r. globalnie przyczyniła się do śmierci 114,9 tys. osób, z których większość to dzieci poniżej 15. roku życia. Przed upowszechnieniem szczepionki w 1980 r. odra co roku kosztowała życie 2,6 mln ludzi.

– Zdrowa dorosła osoba przechodzi odrę dość łagodnie, z gorączką, zapaleniem spojówek i wysypką plamisto-grudkową. W grupach ryzyka mogą jednak wystąpić groźne powikłania – zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a w późniejszym okresie życia podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), które prowadzi do ciężkiego inwalidztwa, a nawet śmierci – tłumaczy dr Posobkiewicz.

W Polsce szczepionka przeciwko odrze stosowana jest od ponad 40 lat, a osoby starsze zazwyczaj przechodziły chorobę i zdążyły się na nią uodpornić. Skojarzoną szczepionkę przeciwko odrze-śwince-różyczce podaje się dzieciom w 13.–15. miesiącu życia i w 10. roku życia.

Odrę u kilkunastu osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców zdiagnozowano pod koniec lipca i w sierpniu.

– Chodzi o osoby z krajów Zakaukazia i Azji Środkowej, które dostały się do Polski przez Białoruś – tłumaczy Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny, lekarz medycyny tropikalnej.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe