Minister zdrowia zmienia zasady prowadzenia badań naukowych nad narkomanią. Za sprawą nowych przepisów jednostki naukowe prowadzące takie badania mogą posiadać, przechowywać, kupować zakazane środki odurzające, substancje psychotropowe itd. po uzyskaniu zezwolenia. Ich zużycie musi być ewidencjonowane. Środki te przechowuje się w odrębnych pomieszczeniach wyposażonych w metalowe drzwi oraz okna zabezpieczone przed włamaniem albo trzeba zadbać o metalowe szafy, kasety lub lodówki zabezpieczone przed dostępem nieuprawnionych. Środki, które pozostały po badaniach, trzeba zniszczyć, a z czynności tej sporządzić protokół.

W wyniku badań można m.in. ustalić cenę narkotyków. Najważniejszą instytucją w zbieraniu tych danych jest policja, bo prowadzi operacje wymierzone nie tylko w handel hurtowy, ale i detaliczny. Ceny detaliczne pozwalają śledzić zmiany na rynku. Ich wzrost lub spadek jest sygnałem wzrostu lub spadku podaży.

Na cenę narkotyków ma wpływ wiele czynników, m.in.: zróżnicowanie terytorialne, czystość narkotyku, intensywność działań policyjnych i sytuacja międzynarodowa.

Podstawa prawna: rozporządzenie z 31maja 2016 r. DzU z 14 czerwca 2016 r., poz. 845