Na nową aptekę przypadać ma co najmniej trzy tysiące mieszkańców i musi ona znajdować się w odległości pół kilometra od apteki już istniejącej – przewiduje nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne, znana jako „apteka dla aptekarza".

Wyjątek to sytuacja, gdy apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny lub gdy – przy mniejszej liczbie mieszkańców – w dniu złożenia wniosku o zezwolenie ma prowadzenie apteki odległość od miejsca planowanej lokalizacji do najbliższej funkcjonującej apteki wynosi co najmniej 1000 m w linii prostej.

Opinię publiczną najbardziej zbulwersował zapis, że aptekę będzie mógł otworzyć jedynie farmaceuta z prawem wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami są wyłącznie farmaceuci.

Nowelizacja dotyczy tylko aptek nowo otwieranych. Jej przepisy nie będą stosowane do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy (czyli 25 czerwca) dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki. ©?

Podstawa prawna: ustawa z 7 IV 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne DzU z 25 maja 2017 r., poz. 1015