Dodatkowe zadania, jakie narzuca na personel medyczny rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu, takie jak monitorowanie bólu trzy razy na dobę czy obowiązek sporządzenia Karty Oceny Nasilenia Bólu, wymagają dodatkowych nakładów – uważa samorząd lekarski. I w swoim stanowisku w sprawie projektu standardu wytyka resortowi brak wskazania źródeł finansowania.

„Dostęp do odpowiedniej opieki medycznej, w tym do terapii przeciwbólowej, jest istotnym elementem realizacji zobowiązań państwa z zakresu podstawowych praw i wolności. Niezapewnienie skutecznego systemu leczenia bólu oznacza niewywiązanie się państwa z ciążącego na nim obowiązku wynikającego między innymi z europejskiej konwencji praw człowieka" – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

Projekt rozporządzenia w sprawie standardów nakłada na personel medyczny obowiązek nie tylko uśmierzania bólu każdego pacjenta, ale także monitorowania samych dolegliwości i działania środków uśmierzających. A gdy działają niedostatecznie – zwiększenia dawki środka znieczulającego.