Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zdrowie

Pacjenci po przeszczepach pójdš pod Sejm

shutterstock
- Żšdamy darmowych leków po przeszczepie. Jeœli rzšd obiecuje je kobietom w cišży, które nie sš chore, to powinien przyznać je również nam – mówi Tomasz Samborski z ruchu „My przed/po transplantacji”. I zapowiada protest pod Sejmem.
Pacjenci po transplantacjach od ponad roku apelujš o obniżkę cen leków, które poszybowały w górę na wiosnę zeszłego roku. Za niektóre z nich trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł. Resort zdrowia pozostaje jednak głuchy na ich argumenty tłumaczšc, że mogš stosować tańsze odpowiedniki generyczne. Nie przekonuje go nawet głos transplantologów, którzy przekonujš, że organizm pacjenta po przeszczepie jest na tyle delikatny, że nawet na minimalne różnice w składzie leku może zareagować odrzuceniem przeszczepu. - Tym razem miarka się przebrała. Kiedy w sobotę usłyszeliœmy z ust byłej premier Beaty Szydło, że leki za darmo będš przysługiwać nawet kobietom w cišży, coœ w nas pękło. Przestaniemy apelować o obniżkę cen, a zażšdamy leków za darmo. Skoro przysługujš trzem czwartym pacjentów w tym kraju, dlaczego nas się wyklucza? – pyta Tomasz Samborski. I zapowiada protest pod Sejmem w rok po zeszłorocznym czarnym proteœcie osób po przeszczepach pod Ministerstwem Zdrowia. W obronie pacjentów po transplantacjach stanšł też prof. Tomasz Grodzki, transplantolog i senator PO: „PiS podczas konwencji obiecał prawie wszystko wszystkim – ale dzieci po przeszczepach dalej nie mogš się doczekać bezpłatnych leków, choć w porównaniu do skali budżetu i socjalistycznego rozdawnictwa kasy, to naprawdę niewiele kosztuje" – napisał na Facebooku.
Tomasz Samborski precyzuje, że sobotnie wystšpienie premier Szydło tylko przelało czarę goryczy. – Podczas œrodowej Komisji Zdrowia w Sejmie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie potrafili odpowiedzieć na żadne z naszych pytań. Mamy już dosyć takiego traktowania – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitš". O obniżenie do 3,20 zł cen leków dla pacjentów po przeszczepach zaapelował na poczštku marca również Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Zauważył, że pacjenci, którzy ze względu na kilkusetzłotowe podwyżki leków oryginalnych rozważajš rezygnację z leczenia, powinni mieć gwarancję kontynuowania terapii. Przytoczył też interpretację Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Œrodków Biobójczych (URPL), że procedury dopuszczenia leków do obrotu nie odnoszš się do zamiennego stosowania w żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej i na żadnym etapie proces rejestracji leków.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL