Trzy siedleckie lecznicze (szpitale i przychodnie) oraz 30 aptek wezmą udział w pilotażu e-recepty, który rozpocznie się już za niespełna dwa miesiące. Na razie trwają testy systemu informatycznego zintegrowanego z elektroniczną platformą gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych P1, umożliwiającego nadawanie pacjentom kodów umożliwiających dostęp do leków. W Skierniewicach trwają jeszcze ustalenia, które przychodnie i apteki wezmą udział w pilotażu.

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, 1 stycznia 2020 r. e-recepty, całkowicie zastąpią te papierowe. Wystarczy, że pacjent poda w aptece swój numer PESEL i specjalny kod bezpieczeństwa. By receptę realizować bez dodatkowych druków, wystarczy przy pomocy profilu zaufanego założyć internetowe konto pacjenta. W braku takiego konta pacjent będzie musiał okazać farmaceucie wydruk informacyjny z kodem kreskowym recepty.

Resort zdrowia chce, by pod koniec roku elektroniczną receptę można było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Natomiast już we wrześniu rozpocznie się pilotaż elektronicznych skierowań, które zastąpią te papierowe w styczniu 2021 r.

Jeszcze do połowy ubiegłego roku oficjalnym terminem zastąpienia papierowej dokumentacji medycznej tą w formie cyfrowej był 1 stycznia 2018 r. Ministerstwo zdrowia zdecydowało się jednak przesunąć termin ze względu na zbyt małą liczbę placówek, które zaimplementowały systemy informatyczne. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) w 2016 r., z elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) korzystało zaledwie 41 proc. szpitali. Wdrożenie EDM podzielono więc na etapy, by wprowadzając ją stopniowo można było koncentrować się na dokumentach, które są najbardziej istotne z punktu widzenia kontynuacji leczenia.

I tak już od 1 stycznia 2019 r. tylko w formie elektronicznej obowiązywać będzie karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala i pisemna informacja specjalisty dla lekarza kierującego. Od 1 stycznia 2020 r. pojawią się obowiązkowe e-recepty, a od 1 stycznia 2021 r. – e-skierowania.