Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zdrowie

Leki dla dzieci po przeszczepach drożejš po raz czwarty

Adobe Stock
Do blisko 800 zł zdrożeje zawiesina dla dzieci po przeszczepach – wynika z projektu listopadowej listy refundacyjnej. Leki dla dorosłych podrożały nawet o kilkaset złotych.

Valcyte w zawiesinie nie ma zamiennika. Stosuje się je u najmłodszych dzieci, u których nie da się odmierzyć właœciwej dawki tabletkami, i u tych starszych, które nie chcš lub nie potrafiš połknšć tabletki. Do maja lek, którego dzieci potrzebujš nawet dwa opakowania miesięcznie, kosztował 316,84 zł. Teraz koszt miesięcznej kuracji sięga nawet 2 tys. zł. To dużo, zwłaszcza że dzieci po przeszczepach majš zwykle choroby współistniejšce. Oznacza to dla ich rodziców wydatek rzędu nawet kilku tysięcy miesięcznie, a często to osoby niepracujšce ze względu na koniecznoœć stałej opieki nad dzieckiem.

Z listy, a więc i z aptek, całkowicie zniknęły tabletki Valcyte, które w kwietniu kosztowały 3,20 zł, w maju 1327,15 zł, w lipcu zdrożały do 1916,83 zł, a we wrzeœniu osišgnęły maksimum – 2427,13 zł.

– To oznacza, że osoby, które do tej pory brały ten lek, zostały teraz pozbawione wyboru i będš musiały brać zamiennik, którego ich organizm może nie tolerować – mówi Iwona Nowik z Elblšga, która w styczniu 2015 r. przeszła przeszczep wštroby. Tabletki CellCept, które bierze jako jedne z 13 leków, zdrożały z 54,23 zł do 76,91 zł. To znaczy, że za trzy opakowania w miesišcu zapłaci ponad 200 zł, a za wszystkie leki – blisko 500 zł, połowę renty.

Zdrożały też tabletki dla dorosłych. Za tabletki Ceglar, do tej pory kosztujšce 3,20 zł, trzeba będzie teraz zapłacić 286,70 zł.

– My, pacjenci po transplantacjach, jesteœmy zrozpaczeni. Na forum ktoœ napisał, że nie stać go było na leki i z odrzuceniem przeszczepu trafił do szpitala. Ludzie zastanawiajš się, czy jest sens poddawać się przeszczepowi, jeœli jeszcze przez kilka lat mogš przeżyć na dializie. Nie chcš wydawać fortuny na leki – mówi Iwona Nowik.

Profesor Tomasz Grodzki, transplantolog i senator PO, nie może zrozumieć, dlaczego resort zdrowia podnosi ceny leków dla pacjentów transplantacyjnych, szczególnie dzieci, których jest 150 rocznie.

– Zaczynamy się zastanawiać, czy rzšd uprawia jakšœ okrutnš grę ze społeczeństwem, bo mimo apeli z dziesištek stron – lekarzy, pacjentów, transplantologów i parlamentarzystów – przy każdej regulacji podwyższa ich cenę – mówi prof. Grodzki.

Dodaje, że mimo zapewnień resortu leki generyczne nie majš identycznego działania jak oryginalne. A u osób po przeszczepach, które majš zmniejszonš odpornoœć, nagła zmiana leku oryginalnego na generyczny może wywołać skutki uboczne, łšcznie z odrzuceniem przeszczepu. Resort nie zdšżył odpowiedzieć na nasze pytanie o podwyżkę.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL