Gmina jest gwarantem zapłaty podwykonawcy

Odpowiedzialność inwestora, np. gminy, za zapłatę podwykonawcy jest większa niż poręczyciela.

Publikacja: 22.02.2016 06:50

Gmina jest gwarantem zapłaty podwykonawcy

Foto: 123RF

Inwestor nie może odmawiać zapłaty, powołując się na zarzuty wobec podwykonawcy, jeśli nie skorzystał z nich wykonawca.

To sedno czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego, które dotyczy kluczowej kwestii dla rozliczeń budowlanych: jakie zarzuty w stosunku do podwykonawcy może zgłaszać inwestor.

Kwestia ta wynikła na tle rozliczenia trwającej kilka lat inwestycji „Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej dla aglomeracji Szprotawa" w Lubuskiem. Wykonawca zaangażował do niej podwykonawcę, ale mu nie zapłacił za prace.

Gmina jako inwestor zgodziła się na to, a więc warunki z art. 6471 kodeksu cywilnego zostały zachowane. Jak wiadomo, skutkiem takiej umowy jest, że inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty wykonane przez podwykonawcę.

I na tej podstawie podwykonawca Stefan B. domagał się od gminy zapłaty owych 8 mln zł. Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził mu ponad 2 mln zł za część prac objętych umową o podwykonawstwo. Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił apelacje obu stron. Wskazał, że w solidarnej odpowiedzialności inwestor płaci, nawet gdy zapłacił wykonawcy. Gmina za te prace już raz zapłaciła, wskazywała też, że nie tylko wykonawca opóźniał się z pracami (dlatego rozwiązała z nim umowę), ale także podwykonawca. I z tego powodu ma, na podstawie umowy o podwykonawstwo, prawo do kary umownej, która przekracza roszczenie podwykonawcy. Wykonawca o nią nie wystąpił. I ta kwestia: jakie zarzuty do podwykonawcy może zgłaszać inwestor, zajęła Sąd Najwyższy.

Pełnomocnik powoda mec. Paweł Kwiatkowski bronił tego werdyktu, wskazując, że kara umowna jest osobistym uprawnieniem wykonawcy do podwykonawcy, a gmina nie jest nawet stroną tej umowy.

– Nie jest stroną, ale wyraża na nią zgodę – mówił z kolei pełnomocnik gminy mec. Tymoteusz Płonka. – Odpowiedzialność inwestora nazywanego czasem ustawowym poręczycielem należy traktować jak poręczenie, a poręczyciel może wytaczać wszelkie zarzuty, jakie ma dłużnik podstawowy (tu: wykonawca), w tym wypadku do kary umownej.

SN utrzymał jednak werdykt niższych instancji.

– Na karę umowną gmina mogłaby się powołać, tylko gdyby wykonawca potrącił ją sobie. Wtedy roszczenie podwykonawcy by wygasło – wskazał w uzasadnieniu sędzia SN Krzysztof Strzelczyk. – Nie może natomiast niejako automatycznie powoływać się na zarzuty, jakie wykonawca ma do podwykonawcy.

Wyrok SN jest ostateczny.

Sygnatura akt: II CSK 215/15

Inwestor nie może odmawiać zapłaty, powołując się na zarzuty wobec podwykonawcy, jeśli nie skorzystał z nich wykonawca.

To sedno czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego, które dotyczy kluczowej kwestii dla rozliczeń budowlanych: jakie zarzuty w stosunku do podwykonawcy może zgłaszać inwestor.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego