Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Haszczyński: Uchodźcy czekajš na swoich sprawiedliwych

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Wyglšda na to, że polskie władze uznały zamachy w Brukseli za dobry powód do całkowitego zamknięcia się naszego kraju na uchodŸców. A byłby to nie tylko kolejny błšd w polityce zagranicznej.

Polska już raz stanęła na czele ruchu oporu przeciw wymuszanej przez Angelę Merkel „solidarnoœci europejskiej" wobec przybyszów z Bliskiego Wschodu. Było to jeszcze za poprzedniego rzšdu. I do dziœ nam się to odbija czkawkš, bo choć prawie wszystkie państwa UE broniš się jak mogš przed przyjmowaniem uchodŸców, to i tak za najpaskudniejszy przykład niechęci do nich uchodzi Polska. No, może razem z Węgrami.

Premier Beata Szydło, mówišc w wywiadzie dla Superstacji, że „nie widzi możliwoœci", by teraz, po atakach terrorystycznych na Brukselę, do Polski przyjechali uchodŸcy, znowu ustawia nasz kraj na czele ruchu oporu. A nie jest to miejsce, w którym państwo majšce już problemy dyplomatyczne wywołane sporem o Trybunał Konstytucyjny może coœ uzyskać u partnerów zagranicznych.

Polska odcina się od udzielania pomocy imigrantom kategorycznie. Inni zazwyczaj swój lęk przed masami muzułmanów napływajšcymi do Europy maskujš, z decyzjami o przyjęciu garstki z nich kluczš, a wypowiedzi o całkowitym zamknięciu się na przybyszów unikajš.

Wszystkich chętnych, milionów imigrantów, Europa nie może przyjšć. To jest jasne. Jednak druga skrajnoœć – obnoszenie się z tym, że nie ma się zamiaru przyjmować nikogo – to nie tylko drażnienie Angeli Merkel. To przyzwolenie na całkowity brak wrażliwoœci obywateli wobec cierpienia ludzi z dalekiego œwiata. I odgórna rezygnacja z dawania dobrego przykładu, co w kraju ostentacyjnie katolickim dziwi szczególnie.

Bezpieczeństwu Polski nie zagrozi przyjęcie kilku tysięcy prawdziwych uchodŸców z Syrii, dobrze sprawdzonych przez nasze służby rodzin z dziećmi, które uciekły spod ostrzałów Baszara Asada czy spod noża dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Chodzi o symbolicznš pomoc. I o spokój sumienia następnych pokoleń, który – z zachowaniem proporcji – zapewniajš nam teraz sprawiedliwi ratujšcy Żydów w czasach niemieckiej okupacji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL