Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zadania

Urzędnicy bojš się podejmować decyzje - prawnik o reprywatyzacji w Warszawie

Łukasz Bernatowicz
materiały prasowe
Mała ustawa reprywatyzacyjna miała rozwišzać najbardziej palšce problemy stolicy. Czy to się udało się? Mówi Łukasz Bernatowicz, radca prawny specjalizujšcy się w reprywatyzacji, ekspert BCC

Rz: Mała ustawa reprywatyzacyjna miała rozwišzać najbardziej palšce problemy stolicy. Udało się?

Łukasz Bernatowicz: Zmalał praktycznie do zera dziki handel roszczeniami. Raczej nie ma już przypadków, że starsze osoby sprzedajš prawo do odebranych im po wojnie nieruchomoœci za grosze, by mieć na leki. Teraz nie wystarczy kartka papieru. Potrzebny jest akt notarialny. A żaden notariusz nie sporzšdzi umowy, która ewidentnie krzywdzi jednš ze stron. Bo może pożegnać się z uprawnieniami. Poza tym miastu przysługuje prawo pierwokupu.

Mała ustawa reprywatyzacyjna wygasiła też częœć roszczeń do niektórych kamienic, które niszczały, bo miasto nie chciało ich remontować, gdy istniało ryzyko, że będzie musiało je oddać. Nierzadko sš to kamienice w atrakcyjnych lokalizacjach, a przy tym prawdziwe perły architektury. Tak było m.in. z kamienicš na Foksal. Stała pusta i niszczała. Po wygaszeniu roszczeń kupił jš deweloper i odnawia. Więcej zalet nie widzę.

A wady?

Wszystkie postępowania reprywatyzacyjne toczš się trzy razy wolniej niż przed rokiem. Nie słyszałem też, by dekretowcom udało się cokolwiek odzyskać. Reprywatyzacja zamarła.

Z czego to pana zdaniem wynika?

Ze strachu. Urzędnicy robiš wszystko, by nie podejmować decyzji. Bojš się konsekwencji. Nikt się jednak oficjalnie nie przyzna. Dekretowcy sš bezradni. Mogš tylko poskarżyć się na przewlekłoœć do wojewody lub sšdu. Ale sprawa wraca do urzędu, a ten nic nie robi. Jest szansa, gdy miasto w końcu wyda odmownš decyzję reprywatyzacyjnš i trafi ona do sšdu administracyjnego. Ale i wyroki sšdowe często nie sš realizowane i trzeba je egzekwować.

To jednak tylko po częœci wina tych przepisów.

To konsekwencja afery reprywatyzacyjnej sprzed roku oraz działalnoœci komisji weryfikacyjnej przy ministrze sprawiedliwoœci. Wszyscy się bojš, że zainteresuje się prowadzonymi przez nich sprawami, a nikt nie chce być wzywany przed jej oblicze.

—rozmawiała Renata Krupa-Dšbrowska

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL