O przyszłości połączonych szpitali zdecyduje sąd - wyrok

Nad losem szczecińskich lecznic, które przekształciły się z naruszeniem prawa, pochylą się sędziowie. Przesądzą, czy konsolidację trzeba cofnąć.

Aktualizacja: 17.08.2017 08:26 Publikacja: 17.08.2017 07:50

O przyszłości połączonych szpitali zdecyduje sąd - wyrok

Foto: Fotolia.com

Do 2 września marszałek województwa zachodniopomorskiego ma czas na wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie połączenia dwóch szczecińskich szpitali – w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej – w Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony.

Kto za, kto przeciw

Sprawa wywołuje emocje i rozbieżne głosy. Przeciw są związki zawodowe, radni i politycy PiS. Uważają, że konsolidacja nie rozwiąże problemów finansowych szpitala w Zdunowie, natomiast spowoduje ograniczenie działalności leczniczej i likwidację 70 miejsc pracy.

Za jest Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, któremu przypisuje się autorstwo uchwały Sejmiku Województwa z 15 listopada 2016 r. w sprawie połączenia szpitali. Urząd jest przekonany, że w wyniku połączenia nastąpi zwiększenie zakresu świadczeń, sytuacja pacjentów nie zmieni się na gorsze i zostanie uratowany przed likwidacją szpital w Zdunowie, mający prawie 15 mln zł rosnącego zadłużenia.

Związkowcy jednak nie dali za wygraną i w styczniu 2017 r. Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych Województwa Zachodniopomorskiego wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie o stwierdzenie nieważności uchwały. Zarzucił, że chociaż przepisy ustawy o związkach zawodowych przyznają reprezentatywnym organizacjom związkowym prawo do opiniowania projektów objętych ich działaniem, Sejmik nie przesłał Zarządowi Wojewódzkiemu Forum ZZ założeń i projektu tej uchwały do zaopiniowania.

Sejmik wyjaśnił, że przed podjęciem uchwały przeprowadził konsultacje z wszystkimi siedmioma związkami działającymi w obu placówkach, z których część wchodzi w skład Forum ZZ.

Nieważna uchwała

Mimo to WSA stwierdził nieważność uchwały. Jej projekt nie został bowiem przedłożony do zaopiniowania właściwej reprezentatywnej organizacji związkowej. Takimi organizacjami są „Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz właśnie Forum ZZ. Reprezentatywne organizacje są uprawnione do opiniowania wszystkich aktów prawnych dotyczących zadań związków zawodowych, niezależnie od ich faktycznej działalności na danym terenie.

– Związki zawodowe mają w Polsce za mało uprawnień w stosunku do potrzeb czasu przełomu i na tle demokracji zachodnich. Nie posiadają wprawdzie mocy decyzyjnej, ale też nie można ich lekceważyć jako podmiotu konsultacyjno-opiniodawczego – uważa prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – W różny sposób próbowano obniżyć ich skuteczność, ale samorząd powinien konsultować ze związkami wszystko, co wpływa na byt mieszkańców. Muszą być elementem lokalnego zarządzania.

Mimo braku opinii związkowców połączenie szczecińskich szpitali stało się faktem, gdyż wyrok WSA jest nieprawomocny.

– Zmieniono strukturę organizacyjną, podjęto decyzje finansowe, a szpital w Zdunowie otrzymał kredyt konsolidacyjny. Wdrożono program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało już kilkadziesiąt osób – mówi Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Czy można to cofnąć? Na to pytanie będzie odpowiadał NSA, do którego ma wpłynąć skarga kasacyjna.

sygnatura akt: II SA/Sz 405/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: d.frey@rp.pl

Opinia

prof. Hubert Izdebski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie

Decyzja o połączeniu szpitali na pewno wymaga zasięgnięcia przez samorząd opinii reprezentatywnych związków zawodowych. Nie jest ona wiążąca, lecz dyktują ją standardy prawne i nowoczesnego zarządzania. Niskie uzwiązkowienie nie powinno ograniczać uprawnień związkowych, nawet jak w tej sprawie, w okolicznościach naglących. Niejednokrotnie prowadzi to bowiem do trudnych do przezwyciężenia komplikacji. W tym przypadku do stwierdzenia przez sąd administracyjny nieważności uchwały o połączeniu szpitali, które faktycznie są już połączone i tak funkcjonują. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a ostatecznie będzie orzekał Naczelny Sąd Administracyjny. Niewykluczone więc, że zdecyduje się wydać orzeczenie innej treści.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek