Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, jak gminy mają rozliczać pobierane od właścicieli lokali koszty mediów oraz opłaty na fundusz remontowy i eksploatacyjną.

Sprawa dotyczyła gminy, która do wykonywania zadań własnych powołała Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM). Jest to jednostka budżetowa zarządzająca zasobami mieszkaniowymi. ZGM pobiera od właścicieli lokali opłatę eksploatacyjną, która jest stałą kwotą za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, związaną z zarządzaniem nieruchomością. Pobiera też opłatę na fundusz remontowy, także obliczaną za metr kwadratowy powierzchni, oraz opłaty za media, ustalane na podstawie kosztów z poprzedniego roku.

Skarbówka zgodziła się, że ściągane przez ZGM opłaty od właścicieli poszczególnych lokali: eksploatacyjna, na fundusz remontowy oraz za media, podlegają opodatkowaniu VAT. Z kolei usługi świadczone przez gminę (za pośrednictwem ZGM), za które pobierana jest opłata eksploatacyjna, oraz na fundusz remontowy, korzystają ze zwolnienia z podatku. Stanowi tak § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów ws. zwolnień z VAT. Przepis ten zwalnia od podatku usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych.

Dyrektor KIS wyjaśnił też, że pobierane przez ZGM opłaty za media (centralne ogrzewanie, energię elektryczną oraz wodę i kanalizację) powinny być opodatkowane według stawek właściwych dla konkretnych mediów. Do opłat za energię elektryczną oraz za centralne ogrzewanie należy zastosować stawkę 23 proc. VAT, a do opłat za wodę i kanalizację 8 proc. ©?

Numer interpretacji: 0111-KDIB3-1.40 12.70.2017.2.JP