Zaludnienie wsi, a obowiązek budowy kanalizacji - wyrok NSA

Wieś nie ma szansy na budowę kanalizacji, jeżeli mieszka w niej zbyt mało osób, a inwestycja jest zbyt kosztowna.

Aktualizacja: 25.07.2017 17:53 Publikacja: 25.07.2017 17:32

Zaludnienie wsi, a obowiązek budowy kanalizacji - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego prawidłowo wytyczył granice aglomeracji Kórnik ustanowionej w celu rozbudowy sieci kanalizacji i oczyszczalni ścieków. O podłączeniu do niej decyduje przede wszystkim liczba mieszkańców i opłacalność inwestycji, a nie sama ekologia.

Bez kanalizacji

Problem ten wystąpił w sprawie Jacka i Małgorzaty B. mieszkających w Skrzynkach. Wystąpili oni przeciwko uchwale sejmiku, która choć objęła aglomeracją trzy gminy: Kórnik, Poznań i Mosina, to jednak nie uwzględniła wszystkich miejscowości z ich terenu, w tym wsi Skrzynki, gdzie mieszka małżeństwo B. Co prawda początkowo były takie plany, ale się z nich wycofano.

Państwo B. postanowili więc odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Tłumaczyli, że decydujące znaczenie ma Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Przewiduje on, że aglomeracja obejmuje m.in. Skrzynki. Ich wieś uwzględniało również rozporządzenie wojewody wielkopolskiego, które uchwała sejmiku uchyliła. A przez to stracili roszczenie o podłączenie się do kanalizacji. Jacek i Małgorzata B nic jednak nie wskórali. WSA oddalił ich skargę.

Za mała wieś

Nie dopatrzył się bowiem naruszenia prawa. Jego zdaniem Sejmik Województwa Wielkopolskiego, podejmując decyzję o nieuwzględnieniu tej miejscowości, kierował się przesłankami prawa wodnego oraz rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie sposobu wytyczania obszaru i granic aglomeracji. Zgodnie z tymi przepisami na każdy kilometr sieci powinno przypadać 120 mieszkańców. W wypadku Skrzynek rygor ten został nawet złagodzony. Wieś znajduje się bowiem na obszarze chronionego krajobrazu. W jej wypadku wystarczyło więc 90 mieszkańców na kilometr, ale i tego wymogu Skrzynki nie spełniały. Mieszkają w nich bowiem zaledwie 303 osoby, a długość planowanej sieci kanalizacyjnej wynosi 4,8 km. Wychodzi więc 63 mieszkańców na kilometr.

Ponadto przepisy jasno mówią, że budowa kanalizacji na danym terenie musi się opłacać. Nie może to być wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Kalkulacja to podstawa

Małżeństwo B. nie złożyło jednak broni i wystąpiło ze skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podniosło w niej m.in., że ich miejscowość znajduje się w zlewni jezior kórnickich. Z tego powodu powinna być jako jedna z pierwszych podłączona do kanalizacji. Chodzi przecież o ochronę tych terenów.

NSA nie dopatrzył się nieprawidłowości w rozstrzygnięciu WSA. Jego zdaniem sąd niższej instancji miał rację. Uchwała sejmiku nie naruszała bowiem prawa. Podjęto ją, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy. I zdecydowały dwa czynniki: koncentracja ludności na danym terenie oraz kalkulacja finansowa. – Przy czym, co jest istotne, te dwie przesłanki należy spełnić łącznie, a nie osobno – podkreślił NSA . W tym zaś konkretnym wypadku tak nie było. Skrzynki więc nie są częścią aglomeracji. ©?

Sygn. akt II OSK 2991/15

Co mówią przepisy

Jak się wytycza aglomerację

Na temat aglomeracji tworzonej w celu rozbudowy sieci kanalizacji mówi art. 43 prawa wodnego. Z jego przepisów wynika, że:

- aglomeracja to teren, na którym mieszka ponad ponad 20 tys. mieszkańców, lub gdzie działalność gospodarcza jest wystarczająco skoncentrowana, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych,

- aglomerację wyznacza sejmik danego województwa w drodze uchwały po uzgodnieniu z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej i właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin,

- jeżeli aglomeracja obejmuje tereny położone w dwóch lub więcej województwach, właściwy do wyznaczenia aglomeracji jest sejmik tego województwa, na którego terenie będzie się znajdować największa część aglomeracji.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona