Kiedy trzeba sprzątać chodnik przed domem

Do uprzątnięcia chodnika zobowiązany jest właściciel nieruchomości, z którą graniczy ten chodnik. W sytuacji, gdy chodnik graniczy z pasem zieleni, obowiązek sprzątania chodnika ciąży na właścicielu pasa zieleni.

Aktualizacja: 21.07.2018 09:57 Publikacja: 21.07.2018 07:00

Kiedy trzeba sprzątać chodnik przed domem

Foto: Adobe Stock

- Właściciel nieruchomości, która jest oddzielona od chodnika pasem zieleni, jest zdania, że ten chodnik powinien sprzątać właściciel pasa zieleni, czyli gmina. Czy to, kto powinien sprzątać chodnik, zależy od szerokości pasa zieleni?

Nie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.) obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zapewnienie utrzymania czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie musi uprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Niewykonanie tego obowiązku jest wykroczeniem i grozi za nie kara grzywny (art. 10 ust. 2 u.c.p.).

Czytaj także: Sprzątanie chodnika przy wynajmowanej nieruchomości

W wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 27 marca 2018 r. (sygn. IV Ka 83/18, LEX nr 2502794) zwrócono uwagę, że przy ustalaniu spełnienia wymogu bezpośredniości, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 u.c.p., należy w pierwszej kolejności sięgnąć po wykładnię językową. Bezpośrednie położenie chodnika przy granicy nieruchomości powinno być rozumiane dosłownie. Słowo „bezpośredni" oznacza „znajdujący się bardzo blisko, niczym nie przedzielony". Powoduje to, że w sytuacji, gdy nieruchomość jest oddzielona od chodnika pasem zieleni, do którego przylega chodnik, to obowiązek oczyszczania chodnika ciąży na właścicielu (zarządcy, użytkowniku – por. art. 2 ust. 1 pkt 4 u.c.p.) tego pasa, a nie na właścicielu położonej dalej nieruchomości, przy czym nie zależy to od szerokości pasa zieleni. W wyroku tym zwrócono jednak także uwagę na wynikający z art. 30 ustawy o drogach publicznych obowiązek utrzymywania zjazdów na posesje przez właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi.

Utrzymanie zjazdu polega na dokonywaniu czynności porządkowych i konserwacyjnych (por. wyrok WSA w Warszawie z 30 maja 2014 r., sygn. VII SA/Wa 2425/13, LEX nr 1563252). Gdyby więc z drogi istniał zjazd na nieruchomość, to obowiązek uprzątania zjazdu ciążyłby na właścicielu nieruchomości. Uchylanie się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości stanowi wykroczenie z art. 102 kodeksu wykroczeń i grozi za nie grzywna do 1000 zł albo kara nagany.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 4, art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1289 ze zm.)

podstawa prawna: art. 4 pkt 8, art. 30 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2222 ze zm.)

podstawa prawna: art. 102 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 618 ze zm.)

- Właściciel nieruchomości, która jest oddzielona od chodnika pasem zieleni, jest zdania, że ten chodnik powinien sprzątać właściciel pasa zieleni, czyli gmina. Czy to, kto powinien sprzątać chodnik, zależy od szerokości pasa zieleni?

Nie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów