Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zadania

Groźna zdalna autoryzacja wyników badań krwi

www.sxc.hu
Diagnoœci laboratoryjni sprzeciwiajš się zdalnej autoryzacji wyników badań krwi. Przewiduje jš projekt rozporzšdzenia ministra zdrowia.

Zdalnš autoryzację wyników badań, zgodnie z wymaganiami okreœlonymi w dobrych praktykach, dopuszcza projekt rozporzšdzenia w sprawie leczenia krwiš i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujšcych działalnoœć leczniczš w rodzaju stacjonarne i całodobowe œwiadczenia zdrowotne, które trafiło do konsultacji publicznych.

Według Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) zdalna autoryzacja stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta i wišże się z poważnymi konsekwencjami dla samych diagnostów..

Samorzšd obawia się, że brak faktycznego nadzoru nad badaniami zaowocuje „zwiększeniem liczby postępowań w przedmiocie odpowiedzialnoœci karnej, cywilnej i zawodowej". „(...)

Prawne zmuszanie diagnosty do czynnoœci niezgodnych z jego etykš zawodowš doprowadzi w konsekwencji do ogromnych patologii i nadużyć w systemie, które niestety już się pojawiajš.

Samorzšd zawodowy diagnostów nie zgadza się na przerzucanie odpowiedzialnoœci  na nieuczestniczšcego w procesie diagnostycznym diagnostę laboratoryjnego w imię oszczędnoœci jednostki" – czytamy na stronie internetowej Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Uwagi do projektu rozporzšdzenia można zgłaszać do 19 lipca.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL