Odwołanie dyrektora w roku szkolnym to wyjątek

Gdyby w porę dostrzeżono konflikty w szkołach, może nie trzeba by sięgać do tak radykalnego środka jak pożegnanie z dyrektorem.

Publikacja: 01.06.2016 17:15

Odwołanie dyrektora w roku szkolnym to wyjątek

Foto: www.sxc.hu

Agnieszkę K. (dane zmienione) odwołał w zarządzeniu w trakcie roku szkolnego ze stanowiska dyrektora zespołu gimnazjum i szkoły podstawowej wójt gminy. Z kolei o odwołaniu Magdaleny N. z funkcji dyrektora zespołu szkół ponadgimnazjalnych zdecydowała uchwała zarządu powiatu. Decyzje zapadły na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty.

Lista zarzutów

Zapalnikiem okazały się konflikty z nauczycielami. „Z listów do organu prowadzącego wynika, że dyrektor podjęła działania dyskryminacyjne wymierzone w nauczycieli" – ujawniało zarządzenie wójta gminy. „Grupa 19 nauczycieli wystąpiła do starosty ze skargą, domagając się natychmiastowej interwencji. Nauczyciele wskazali szereg nieprawidłowości, za które winą obciążali dyrektorkę" – wyjaśniał zarząd powiatu. Temat rozwijano: brak właściwej współpracy z częścią kadry pedagogicznej noszący znamiona mobbingu i nierównego traktowania, publiczne krytykowanie kompetencji pracowników, wypowiadanie umów o pracę bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Końcowe wnioski były wspólne: „Dalsze kierowanie placówką nie jest uzasadnione i możliwe ze względu na grożącą eskalację niepożądanych sporów w gronie pedagogicznym" – stwierdzało zarządzenie wójta. Dyrektor nie wywiązywała się należycie ze swoich obowiązków – ustalił zarząd powiatu.

W poszukiwanie źródeł konfliktów i środków zapobiegających ich eskalacji nikt się jednak nie zaangażował. Odwoływanym dyrektorkom nie dano szansy wypowiedzenia się. Nie były informowane o skargach nauczycieli, a mediatora zastąpiły radykalne decyzje. W rezultacie sprawy trafiły do sądu.

Uzasadnione skargi

Zarządzenie wójta zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wojewoda małopolski. Uchwałę rady powiatu sama zainteresowana. Wojewoda dopatrzył się naruszenia art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, który zawęża pole stosowania tego przepisu do sytuacji nadzwyczajnych. Magdalena N. zarzuciła, że podejmując uchwałę, zarząd powiatu nie wykazał istnienia szczególnych okoliczności uzasadniających odwołanie jej w nagłym trybie z funkcji dyrektora zespołu szkół ponadgimnazjalnych.

WSA w Krakowie przyznał rację wojewodzie i uwzględniając skargę, orzekł o niezgodności z prawem zarządzenia wójta dotyczącego Agnieszki K. W sprawie ze skargi Magdaleny N. stwierdził nieważność uchwały zarządu powiatu. Uzasadnienia obu wyroków były podobne. Sąd ocenił, że nie wystąpiły „przypadki szczególnie uzasadnione", które uprawniałyby do odwołania ze stanowiska w czasie roku szkolnego. Sama negatywna ocena pracy lub wykonywania zadań nie wystarcza do zastosowania trybu określonego we wspomnianym przepisie ustawy o systemie oświaty – stwierdził WSA w sprawie ze skargi wojewody na zarządzenie wójta gminy. W sprawie ze skargi Magdaleny N. poszerzył argumentację, wskazując, że uchwała zarządu powiatu nie ma należytego uzasadnienia, a zgromadzone dokumenty nie pozwalają na jednoznaczne ustalenie, że nastąpił „szczególnie uzasadniony przypadek".

Nie ma jednak gwarancji, że taka sytuacja się nie powtórzy.

Sygn. akt: III SA/Kr 1679/15 i III SA/Kr 1437/15

Opinia:

Mateusz Pilich, ekspert prawa oświatowego Uniwersytet Warszawski

Konflikty z nauczycielami mogą być jednym z powodów odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia „w przypadkach szczególnie uzasadnionych". Może do tego dojść, gdy występuje mobbing i brakuje umiejętności zarządzania personelem. Przepis, który przewiduje zastosowanie takiego środka, został jednak skonstruowany tak ogólnie, że każdą sytuację należy oceniać indywidualnie. Zawsze, chociaż ustawa o systemie oświaty nic o tym nie mówi, trzeba także wysłuchać drugiej strony. Odpowiedzialność za uzasadnienie odwołania ponosi organ prowadzący szkołę. Powinno być tak wyczerpujące, ażeby sąd administracyjny mógł je ocenić.

Agnieszkę K. (dane zmienione) odwołał w zarządzeniu w trakcie roku szkolnego ze stanowiska dyrektora zespołu gimnazjum i szkoły podstawowej wójt gminy. Z kolei o odwołaniu Magdaleny N. z funkcji dyrektora zespołu szkół ponadgimnazjalnych zdecydowała uchwała zarządu powiatu. Decyzje zapadły na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty.

Lista zarzutów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów