Sieć szkół - kuratoria nie zgadzają się na podstawówki w dwóch budynkach

Kuratoria nie zgadzają się na podstawówki w dwóch budynkach, nawet na jednym osiedlu, choć to zgodne z prawem. Twierdzą, że stracą na tym dzieci.

Aktualizacja: 23.03.2017 05:16 Publikacja: 22.03.2017 16:22

Sieć szkół - kuratoria nie zgadzają się na podstawówki w dwóch budynkach

Foto: 123RF

Choć niemal wszystkie opinie w sprawie nowych sieci szkół wydawane przez kuratorów oświaty są pozytywne, część z nich zawiera zastrzeżenia, na które samorządom trudno się zgodzić. Zastosowanie się do nich pociągnie bowiem za sobą koszty, których zdaniem przedstawicieli lokalnych władz można by uniknąć bez szkody dla dzieci.

Podstawówki ze wspólnym boiskiem

– Przedstawiciele kuratorium nie zgadzają się z zaproponowanym przez gminę łączeniem budynków szkoły podstawowej z gimnazjum. Nasza propozycja gwarantuje uniknięcie dwuzmianowości w budynku szkoły podstawowej oraz pozwala na wykorzystanie doskonale wyposażonych pracowni gimnazjum. Obie placówki dzielą plac szkolny i boiska, a odległość pomiędzy nimi wynosi ok. 150 m – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Według kuratorium w dwóch budynkach powinny powstać dwie oddzielne szkoły podstawowe. Zdaniem lokalnych władz lepiej będzie, gdy w obecnej szkole podstawowej będą uczyły się dzieci młodsze, a w gimnazjum starsi uczniowie szkoły podstawowej i kończący naukę gimnazjaliści.

– Wstrzymujemy się z zaskarżeniem opinii do sądu. Wysłaliśmy pismo do kuratora, aby jeszcze raz przyjrzał się naszej sieci szkół – mówi Zbigniew Byszewski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. edukacji.

Czasu jest niewiele, bo samorządy ostateczne uchwały o nowej sieci szkół powinny podjąć do końca marca. Opinia kuratora oświaty jest dla nich wiążąca. Nie przysługuje od niej zażalenie. Można natomiast złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

– Kurator oświaty nie ingeruje w projekty sieci szkół, ale działa zgodnie z kompetencjami nadanymi mu przez ustawodawcę. Wszystkie wskazania mają na względzie przede wszystkim dobro dziecka, wynikające z kształcenia się i wychowania w optymalnych warunkach – wyjaśnia Mirosława Kolwas-Soczyńska, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu.

Do podobnych sytuacji dochodzi w innych samorządach.

W Dąbrowie Górniczej cztery gimnazja też chciano włączyć do szkół podstawowych, a w ich budynkach kształcić wyłącznie starszych uczniów, począwszy od klas piątych. Kurator nakazał przekształcić je w podstawówki.

13 pierwszoklasistów

– Zastosujemy się do opinii kuratora, bo zobowiązuje nas do tego prawo, ale zaskarżymy ją do sądu administracyjnego. Jeśli wygramy, być może będziemy domagać się odszkodowania, bo przystosowanie budynków gimnazjów do potrzeb najmłodszych kosztuje – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik miasta. Dodaje, że kurator przyznał, iż planowane przez samorząd przekształcenia są zgodne z prawem. Konieczność przekształcenia gimnazjów w szkoły podstawowe uzasadnił względami demograficznymi i skróceniem drogi uczniów do szkół.

Samorząd policzył, że w przyszłym roku do jednej ze szkół podstawowych, które powstaną zamiast gimnazjów, pójdzie 13 pierwszoklasistów.

Podobnie wygląda sytuacja w Brzegu Dolnym.

– Negocjujemy z kuratorem, ale mamy też podjętą uchwałę pozwalającą na skierowanie skargi do sądu. Kurator na jednym osiedlu nakazał nam utworzenie dwóch szkół podstawowych – mówi zastępca burmistrza Brzegu Dolnego Paweł Pirek. I dodaje, że nawet przed wprowadzeniem gimnazjów na brzeskim osiedlu funkcjonowała szkoła podstawowa w dwóch budynkach.

Kurator oświaty domaga się także zwiększenia liczby szkół podstawowych w Żarkach. Gmina w budynku wygaszanego gimnazjum chciała otworzyć żłobek i grupy przedszkolne. Zaskarżyła opinię do sądu.

Nad zaskarżeniem opinii kuratora zastanawia się także Łódź. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.

8 dni pozostało samorządom na zaplanowanie nowej sieci szkół i podjęcie uchwał w tej sprawie

99 proc. opinii kuratorów dotyczących nowej sieci szkół jest pozytywnych, ale część zawiera uwagi

Choć niemal wszystkie opinie w sprawie nowych sieci szkół wydawane przez kuratorów oświaty są pozytywne, część z nich zawiera zastrzeżenia, na które samorządom trudno się zgodzić. Zastosowanie się do nich pociągnie bowiem za sobą koszty, których zdaniem przedstawicieli lokalnych władz można by uniknąć bez szkody dla dzieci.

Podstawówki ze wspólnym boiskiem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego