Aktualizacja: 05.03.2016 01:00 Publikacja: 05.03.2016 01:00
Foto: Fotorzepa
Próba przypodobania się mieszkańcom poprzez zbyt niskie ustalenie wysokości stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych może się skończyć unieważnieniem uchwały w sprawie takich stawek. Przekonała się o tym jedna z gmin, której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił taką uchwałę. Sąd stwierdził bowiem, że stawki opłat za śmieci nie zostały odpowiednio skalkulowane, a ich wysokość uzasadniona.
WSA w Poznaniu uchylił uchwałę 26 listopada 2015 r., po rozpatrzeniu skargi, jaką złożył jeden z mieszkańców miasta. Jego zdaniem uchwała rady gminy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty została podjęta niezgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2013, poz. 1399 ze zm.). W skardze do WSA wskazał on, że wbrew art. 6 ust. 2 ww. ustawy nie uwzględnienia ona rzeczywistej liczby mieszkańców gminy. Ponadto radni zignorowali dane w zakresie ilości wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych. A to zdaniem skarżącego doprowadziło do nieuwzględnienia w uchwale kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, o których mowa w art. 6 r ust. 2–2b i 2d. ustawy.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas