Przyznanie lokalu socjalnego nie może zależeć od metrażu

Powierzchni zajmowanego dotychczas lokalu nie może być jednym z kryteriów przy ubieganiu się o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego z zasobów komunalnych – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Aktualizacja: 01.03.2016 10:34 Publikacja: 01.03.2016 09:00

Przyznanie lokalu socjalnego nie może zależeć od metrażu

Foto: 123RF

Sprawa dotyczyła uchwały Rady Miasta Katowice, określającej zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu samorządu. Znalazł się w niej zapis, iż umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobą spełniającą kryterium dochodowe, „która nie posiada tytułu prawnego do lokalu, jeżeli w lokalu, w którym zamieszkuje na jedną osobę przypada nie więcej niż 6m2 powierzchni mieszkalnej (...)".

Uchwałę zakwestionował jeden z mieszkańców, któremu odmówiono przyznania lokalu socjalnego, ponieważ nie spełniał kryterium powierzchni dotychczas zajmowanego mieszkania.

Mężczyzna zaakcentował, że w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych oraz rozstrzygnięciach nadzorczych podkreśla się, iż krąg osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu jest określony w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, z którego wynika, że uprawnionymi są wszyscy członkowie wspólnoty samorządowej, którzy posiadają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe i którzy spełniają jednocześnie kryterium dochodowe.

Jak wyjaśnił mieszkaniec, ustawodawca powierzył radzie gminy kompetencje do unormowania wysokości dochodu gospodarstwa domowego, ale rada nie posiada kompetencji do definiowania drugiej z przesłanek, czyli "niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych" poprzez ich konkretyzowanie za pomocą określenia maksymalnej powierzchni mieszkaniowej, która przypada na osobę.

Prezydent Katowic nie podzielił tych argumentów. Jak przekonywał, gmina w uchwale może określić nie tylko wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lub podnajem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, ale również warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy i w tym zakresie uzależnić zawarcie umowy najmu lokalu komunalnego od aktualnej sytuacji mieszkaniowej osoby ubiegającej się o zawarcie umowy najmu lokalu. Prezydent podkreślił przy tym, że Katowicach warunkiem zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego lub lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony jest spełnienie kryterium dochodowego i powierzchniowego, a kryteria te są równe dla wszystkich wnioskodawców.

Do sprawy włączył się prokurator, który uznał, że wprowadzenie do uchwały innych wymogów, jak przykładowo metraż przypadający na osobę jest niedopuszczalne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w niedawnym wyroku podzielił wątpliwości mieszkańca i prokuratora, stwierdzając, iż rada gminy przekroczył ustawowe upoważnienie.

W uzasadnieniu wskazano, że uprawnienie do wynajęcia z gminnego zasobu mieszkaniowego lokalu socjalnego przysługuje osobom spełniającym tylko dwa warunki: nie posiadającym tytułu prawnego do lokalu oraz spełniającym kryterium dochodowe określone przez radę na podstawie art. 21 ust. 3 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. - Skoro więc ustawodawca wyraźnie określa kryteria, jakie muszą spełniać osoby, którym gmina może przyznać lokale socjalne, to nie ma podstaw do tego aby wprowadzać w uchwale innych wymogów w tej kwestii, tu w postaci kryterium powierzchni mieszkalnej – stwierdził sąd, zaznaczając, iż „takie działanie jest niewątpliwie niedopuszczalne".

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 29 stycznia 2016 r. (sygn. akt IV SA/Gl 463/15).

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego