Wniesiony 9 lutego br. do Sejmu projekt dopisuje do ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 909 ze zm.) jeden przepis: art. 5c. Zgodnie z jego proponowaną treścią przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast.

- Nowelizacja ma na celu przywrócenie brzmienia art. 5b w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który został uchylony ustawą z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw – mówi Robert Telus, poseł przedstawiciel wnioskodawców. – Artykuł ten wyłączał grunty rolne stanowiące użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast spod działania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych – wskazuje Robert Telus.

Uchylony art. 5b powyższej ustawy dawał możliwość w przypadkach miast położonych na gruntach wysoko sklasyfikowanych pozyskiwania nowych inwestorów, tworzenia nowych zakładów, a tym samym tworzenia miejsc pracy, co przyczyniało się do likwidacji bezrobocia i sprzyjało rozwojowi miast – czytamy w uzasadnieniu projektu. I dalej: uchylenie art. 5b ustawy w istocie zablokowało procesy inwestycyjne na terenach wielu polskich miast. Spowodowało odejście kapitału inwestycyjnego poza granice naszego kraju.

- Uchwalona 11 lipca 2014 r. zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych spowodowała, że potencjalni inwestorzy są obciążani wielomilionowymi opłatami, za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, w przypadku opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – wskazuje Robert Telus. –Dlatego proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacja przywróci szanse wielu miast na pozyskanie nowych inwestorów i stworzenie bądź zagospodarowania Specjalnych Stref Ekonomicznych, a tym samym zapewnienie nowych miejsc na rynku pracy – dodaje poseł.